Ağaç Odunpazarı'nda can bulacak

Ağaç Odunpazarı’nda can bulacak
Odunpazarı Belediyesi’nin, ev sahipliği yapacağı Dünya Ağaç Günü etkinlikleri bugün başlıyor. Çalışma etkinlikleri ile bugün başlayacak olan Dünya Ağaç Günü’nde Kurşunlu Külliyesi ile Odunpazarı Meydanı adeta birir...

Odunpazarı Belediyesi'nin, ev sahipliği yapacağı Dünya Ağaç Günü etkinlikleri bugün başlıyor. Çalışma etkinlikleri ile bugün başlayacak olan Dünya Ağaç Günü'nde Kurşunlu Külliyesi ile Odunpazarı Meydanı adeta birir sanat atelyesine dönüşecek.
Dünya Ağaç Günü dolayısıyla 17-25 Mart'ta gerçekleştirilecek etkinliklerde yurt içi ve dışından 300'e yakın sanatçı Eskişehir'e konuk olacak.
Festival havasında gerçekleştirilecek olan etkinliklerde ağacın çevre, doğal hayat ve insan yaşamı için çok önemli bir nesne olduğunu vurgulanacak.
AĞAÇ ÜZERİNE FARKINDALIK OLUŞTURULACAK
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt yapılacak olan etkinliklerde ağacın sanatsal değeri ve önemine dair bir farkındalık oluşturmak istediklerini belirterek, tüm Eskişehirlileri 17-25 Mart tarihleri arasında Odunpazarı'na beklediklerini söyledi. Başkan Kurt, "Doğada en kötü koşullardaki ağaç bile uzun ömürlü hale getirilebilir. Ağaçlarımızı yaşatabiliriz. 17-25 Mart'ta, Dünya Ağaç Günü etkinlikleri kapsamında dünyanın birçok ülkesinden Eskişehir'e gelecek sanatçılarımız bunu gerçekleştiriyor. Ağaç kökünden bir tablo yapıyor, atılacak, yakılacak bir kütükten çok farklı bir sanat eseri çıkarıyor. Bu da sürdürülebilir bir doğanın ancak ağaçla korunabileceğini ortaya koyuyor. Biz de bu amaçla bu etkinliği destekliyoruz. Zaman zaman sosyal medyadan ya da yüzümüze karşı 'Hem ağaç dikiyorsunuz hem de ağacı kesip oyuyorsunuz' gibi eleştiriler geliyor. Bu çok doğru bir yaklaşım değil, sağlam ağacı oymuyoruz, sağlam ağacı kesmiyoruz. Doğanın ötelediği, insanların dışladığı ağaçları tekrar topluma kazandırıyoruz. Bunları bir sanat eseri haline dönüştürüyoruz. O nedenle bu etkinlik çok önemli. İnsanlarımız da böyle değerlendirmeli." Diye konuştu.
Kurt, dünyada 3'üncü, Türkiye'de ilk ahşap el sanatları müzesini, bu etkinliğin ardından açacaklarını da ifade etti.
Başkan Kazım Kurt, etkinliklere Türkiye dahil 68 ülkeden 300'e yakın sanatçı, bilim insanı ve yöneticinin katılacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.