AHİLİK GELENEĞİ YAŞAMALI

AHİLİK GELENEĞİ YAŞAMALI

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, ahiliğin kültürü ve felsefesi olarak yaşamın ortak paydası olan insanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenilirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka...

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, ahiliğin kültürü ve felsefesi olarak yaşamın ortak paydası olan insanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenilirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak benimsendiğini bildirdi.
Vali Tuna, Ahilik Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 28. Ahilik Haftası kutlamalarının bu yıl 11-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşeceğini anımsatarak, anadolu kültürünün en önemli miraslarından biri olan Ahilik sisteminde din, dil, ırk farkı gözetmeden herkesi eşit gören, böylece milli bütünlüğün ekonomik temellerini koruyan sosyal bir model olarak herkese eşit davranmayı öğütleyen Ahi Evran-ı Veli'nin düşüncelerini ve Ahilik geleneğini yaşatmanın herkesin borcu olduğunu kaydetti.
Ahilik kültürü ve felsefesi olarak yaşamın ortak paydası olan insanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenilirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak benimsendiğini ifade eden Vali Tuna, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
"28. Ahilik Haftası kutlamaları bu yıl 11-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecektir. Anadolu kültürünün en önemli miraslarından biri olan Ahilik sisteminde din, dil, ırk farkı gözetmeden herkesi eşit gören, böylece milli bütünlüğün ekonomik temellerini koruyan sosyal bir model olarak herkese eşit davranmayı öğütleyen Ahi Evran-ı Veli'nin düşüncelerini ve Ahilik geleneğini yaşatmak hepimizin borcudur. Onun içindir ki Ahilik akılcılıktır, çağdaşlıktır diyoruz ve Türk esnaf ve sanatkarlarının böylesine köklü ve görkemli geçmişleriyle gurur duyuyoruz. Ahiliğin temel değerlerinden olan yardımlaşma ve dayanışma, birlik ve beraberlik, karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü ile çalışmanın, bu hafta vesilesi ile Eskişehir'deki esnaf ve sanatkarlarımızın da katılımlarıyla yaşatılması ve tüm yıla yayılarak devam etmesi en büyük dileğimizdir. Esnaf ve sanatkarlarımız hatır nazdır, kadir kıymet bilir, kendilerine yapılan iyiliği, yardımı asla unutmazlar. Eskişehir'li esnaf sanatkarlarımızın da bu şevkle ilimiz ve ülkemiz ekonomisine, sosyal hayatına verecekleri katkının giderek artacağına olan inancım tamdır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.