Akçasoy'dan Koza Altın İşletmeleri'nin projesine karşı duruş

Akçasoy'dan Koza Altın İşletmeleri'nin projesine karşı duruş
Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Koza Altın İşletmeleri tarafından yapılması planlanan proje için hazırlanan ÇED Raporuna ilişkin açıklama yaptı.

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verdi:

"Kaymaz Mahallemizde Koza Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından "Kaymaz Altın ve Gümüş Madeni Üçüncü Kapasite Artışı İle İlave Maden Atık Depolama Tesisi projesi kapsamında kurulması planlanan, kirletici vasfı yüksek olması nedeni ile çok büyük tehlike arz edecek atık depolama alanının yaratacağı hava, su, toprak kirliliği ve kümülatif etkileri ile birlikte oluşacak çevre kirliliği, kentimizin çevre sağlığını ve hemşehrilerimizin sağlığını tehdit edecektir.

Kaymaz mahallemizdeki bu Siyanür havuzları olası bir kazada veya deprem gibi afetlerde zarar görmesi halinde sızıntı yaparak şehrimizin toprağını ve yeraltı sularını zehirleme potansiyeline sahiptirler.

Bu tesiste işleneceği belirtilen 2.700.000 ton cevherin Çanakkale, Karapınar’da yer alan Koza Altın İşletmelerine ait Altın ve Gümüş Madeninden taşınacağı belirtilmektedir. Çanakkale’deki maden projesinin bile ÇED Raporu henüz sonuçlanmamışken ve ayrıca Çanakkale’deki maden projesinin ÇED raporu hakkında Çanakkale 1. İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilmişken, şehrimizde bu projenin gerçekleştirilmesini istemek akla uygun değildir.

Kaymaz Mahallemizde geçtiğimiz yıl Nisan ayında yapılan ve bizlerinde katılarak itirazlarımızı söylediğimiz bu projenin ÇED Halkın Katılımı Toplantısında, yöre halkımız da Koza Altın ve Gümüş Madeninin faaliyetleri sonucu ağaçlarının kuruduğunu, mera alanlarının yok olması sebebiyle hayvancılık yapamadıklarını, içme ve kullanma sularının azaldığını, kanser vakalarının arttığını, ifade ederek tüm bu nedenlerle projenin gerçekleşmesini istemediklerini bildirmişlerdir.

Eskişehir Kent Konseyi olarak bizlerde Kaymaz Altın ve Gümüş Madeni Üçüncü Kapasite Artışı İle İlave Maden Atık Depolama Tesisi projesinin hayata geçirilmesine yönelik tüm işlemlere ve ÇED raporuna karşı olduğumuzu ve konunun takipçisi olacağımızı daha önce olduğu gibi bir kez daha ifade ediyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum