AKP’liler Uludere semtinde

AKP'liler Uludere semtinde

Ak Parti Tepebaşı İlçe Başkanı Ahmet SİVRİ ve beraberinde İl Genel Meclis Üyesi Yaşar AYDIN Tepebaşı belediyesi meclis üyesi Seyfullah YILDIRIM İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet CANBAZ Yusuf ÖNDER irfan ERDAĞ Eyüp DOKUZLAR...

Ak Parti Tepebaşı İlçe Başkanı Ahmet SİVRİ ve beraberinde İl Genel Meclis Üyesi Yaşar AYDIN Tepebaşı belediyesi meclis üyesi Seyfullah YILDIRIM İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet CANBAZ Yusuf ÖNDER irfan ERDAĞ Eyüp DOKUZLAR Osman ÜNLÜ Yusuf BODUR ile birlikte Tepebaşı ilçemize bağlı önemli ve büyük köylerimizden buram buram tarih kokan Uludere köyümüzde incelemelerde bulundu.
13. Yy da yaşayan Şeyh Edebali'nin hocası Şeyh Süleyman Efendi türbesi ziyaret edildi. Köy halkından alınan bilgilere göre Şeyh Edebali'nin de bura da dergâhının bulunduğunu söylediler. Şeyh edebali, Osman beyin babası Ertuğrul gazi ile burada tanışıp dost olduğunu söylediler. Alparslan öncü kılavuzlarından beş kişi 1071 Malazgirt savaşından dönerken nüfusunun yarısı Rum yarısı Müslüman olan köyün yanlışlıkla Rum tarafına girmişler ve şehit edilmişlerdir. Halen beş şehidin mezarı Uludere köyümüzde bulunmaktadır. Şehrimize 20 km uzaklıkta bulunan bu köyümüzde böbrek taşına iyi geldiği söylenen bir çeşme de mevcuttur. Bu tarih kokan köyümüze su almak için gelen vatandaşlarımızın beş şehit türbesini ve şeyh edebalinin hocası şeyh Süleyman Efendi Hz türbelerini ziyaret ettiklerini belirttiler. Osmanlı devletinin kurucusu Osman Bey in meşhur rüyasını bu köyde gördüğü Şeyh Edebali'nin kızı Malhatun ile burada görüşüp tanıştıkları ve evlendikleri Şeyh Edebali'nin damadı Osman Beye meşhur nasihati olan " insanı yaşat ki devlet yaşasın" nasihatini burada söylediği bilinmektedir.
Uludere köyü muhtarı Hasan Hüseyin TAZE; köyümüzde bulunan tarihi mekanlara tüm Eskişehirli hemşerilerimizin ziyaretlerini beklediklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.