“Alpu Ovası’na kömür santrali cinayet olur”

"Alpu Ovası'na kömür santrali cinayet olur"

Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Doç. Dr. Güner Sümer, Eskişehir’de Alpu Ovası’nda kömürlü termik santrallerin kurulmak istendiğini söyleyerek, bugün dünyada kömürlü termik santral yerine güneş, rüzgar, jeotermal,...


çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Doç. Dr. Güner Sümer, Eskişehir’de Alpu Ovası’nda kömürlü termik santrallerin kurulmak istendiğini söyleyerek, bugün dünyada kömürlü termik santral yerine güneş, rüzgar, jeotermal, hidrosu ve biomas enerji santrallerinin kurulduğunu kaydetti.

Kömürlü termik santrallerin oluşturdukları kül dağları ve asit yağmurlarıyla doğaya ve tarım alanlarına büyük zarar verdiğini dile getiren Güner Sümer, “Ayrıca kömürlü termik santral bölgede yaşayan insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Kömür santralleri doğaya ve insanlara zarar vermekte olup meyvenin, sebzenin, ormanın ve tarımın yok olmasına neden olmaktadır” dedi.
Kömür santrallerinin insanların sinir sistemini de etkilediğini ve kansere neden olduğunu dile getiren Sümer, “Kömür santralinden çıkan gazlar asit yağmuru oluşturmakta ve toprağın kimyasal yapısını bozmaktadır. Termik santrallerde soğutma, temizleme ve buhar elde etmek için çok su kullanılmaktadır. Kullanılan sular daha sonra atık su olarak toprağa, yer altına sularına, denize ve akarsulara boşaltılmaktadır. Böylece halkın kullandığı su kirlenerek insan sağlığını tehlikeye atmaktadır” şeklinde konuştu.
Sümer, Eskişehir’de Alpu Ovası’na kömür santralleri kurulmasının insan ve tarım yönünden zararlı olacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.