Anadolu'da 'Kültürel Miras Değerlerimiz' konuşuldu

Anadolu'da 'Kültürel Miras Değerlerimiz' konuşuldu
Anadolu Üniversitesi EEYO tarafından düzenlenen “Kültürel Miras Değerlerimiz: Alexandria Troos Arkeolojik Kazısı Çalışmaları” başlıklı seminer gerçekleşti.

Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu (EEYO) tarafından düzenlenen “Kültürel Miras Değerlerimiz: Alexandria Troos Arkeolojik Kazısı Çalışmaları” başlıklı seminer ve Archeo-Museum Alexandria Troos Projeleri sunumu EEYO Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Meltem Özten Anay ve “Alexandria Troos” kazısının yöneticisi Ankara Üniversitesi DTCF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Öztepe’nin konuşmacı olduğu seminere çok sayıda kişi katılım gösterdi.

Doç. Dr. Anay: “Kültürel mirası tanıtmayı amaçlıyoruz”

Doç. Dr. Meltem Özten Anay seminerde şunlara yer verdi: “Archeo-Museum, ESOGÜ mimarlık öğrencilerinin ilk dönem küçük ölçekli projeleri. Amaç kültürel mirası, arkeolojik alanları tanımak. ‘Alexandria Troos’ kazısı ile bağlantılı bir proje. Çıkan ürünler 14 haftalık bir çalışma sonrası çıkan eserler, her öğrencinin projesi ise farklı. Kazı mimarların ve arkeologların beraber çalışmasının bir sonucu. Tasarım süreci içerisinde ‘Alexandria Troos’ a bir gezi düzenledik o gezide de birçok uzmanın bize alanı anlatması, yapılan çalışmaları anlatması ve çevreyi tanımamıza yardım etmesiyle tasarım analizleri yapabildik. Bu projeyle kültürel mirasımızı tanıtmayı amaçlıyoruz.”

Prof. Dr. Öztepe: “Anadolu coğrafyası çok geniş bir kültüre sahip”

“Alexandria Troos” kazısına dair önemli bilgileri konuşmasında aktaran Prof. Dr. Erhan Öztepe: “Bizden önceki kuşaklar tarafından oluşturulmuş evrensel değeri olan eserlere kültürel miras diyoruz. Somut ve soyut eserler vardır. Somut kültürel miraslar ikiye ayrılır; taşınılabilir, taşınılamaz miraslardır. Yerleşik olanlar taşınamaz kültürel miraslardır, taşınabilir miraslar ise müzelerde gördüğümüz farklı türden eserlerdir. Somut ve taşınamayan kültürel miraslar kendi içinde kategorilere ayrılıyor bu açıdan Anadolu coğrafyası çok geniş bir kültüre sahip. ‘Alexandria Troos’ insanlığın ortak kültürel mirasının bir parçası, Büyük İskender’in ölümünden sonra bir kent olması nedeniyle önemi büyük. Kent çok büyük bir alana sahip ve MS.14’üncü yüzyıla kadar ‘Alexandria Troos’ insan aktivitelerinin olduğu bir yerdi daha sonrasında insan faaliyetleri son bulmaya başlıyor.” şeklinde konuştu.

Seminer Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin Archeo-Museum Alexandria Troos Projeleri sunumu ve sergisi ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.