ANAYASA MAHKEMESİ "367 ŞART" DEDİ

ANAYASA MAHKEMESİ “367 ŞART” DEDİ
Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerini iptal ederek, yürürlüğünü durdurdu. Bundan sonraki süreçte ilk tur seçimlerinin yenilenmesi gerekiyor. Anayasa Mahkemesi CHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur...

Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerini iptal ederek, yürürlüğünü durdurdu. Bundan sonraki süreçte ilk tur seçimlerinin yenilenmesi gerekiyor. Anayasa Mahkemesi CHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur oylamasının iptali ve yürürlüğünü durdurma başvurusunu bugün görüşerek karara bağladı. Saat 14.00'te toplanan Yüksek Mahkeme kararını akşam saat 18.00'de açıkladı. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, karara ilişkin yaptığı açıklamada, 11. Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin gereken toplantı yeter sayısını hatırlatarak, 27 Nisan 2007 tarihli yapılan ilk tur oylamasının bir iç tüzük değişikliği niteliğinde görüldüğünü ve Anayasa'ya aykırı olduğu yönünde kendisinin ve üye Sacit Adalı'nın karşı oyuyla 9'a 2 kabul edildiğini açıkladı. Kılıç, CHP'nin başvurusunun oy çokluğuyla kabul edildiğini ve Cumhurbaşkanlığının ilk tur seçimlerinin iptal edildiğini ve yürürlüğünün durdurulduğunu kaydetti. Kılıç, bundan sonraki sürecin ne olacağı yönündeki soruya, bundan sonraki sürecin Meclis'in arefesinde olduğunu, kararın gerekçesini en kısa sürede yazacaklarını belirtti. Kılıç, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2. tur oylamaya geçilmeyeceğini, Anayasa Mahkemesini'nin verdiği bu kararla ilk tur oylamanın yenileceğini söyledi. Kılıç, verdikleri kararın yarın Meclis Başkanlığı'na bildireleceğini kaydetti. Kılıç, bir soru üzerine, bundan sonraki kararın Meclis'te olduğunu, seçimlere devam edip etmeme konusunda Meclis'in karar vereceğini kaydetti.
CEMİL ÇİÇEK:
ERKEN SEÇİME VARIZ
Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek anayasa mahkamesi'nin açıkladığı karara saygılı olduklarını ve bu karara uyulacağını söyledi.
Çiçek, seçimlerin öne çekilmesi teklifini de olumlu karşıladıklarını belirterek, tek şartlarının 25 yaşını dolduranlarla milletvekili seçilme imkanı veren düzenleme ile ilgili anayasa değişikliğinin yapılması olduğunu ifade etti. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin cumhurbaşkanlığı seçiminin 1. turunun iptali yönünde verdiği karara saygı duyduklarını belirterek, bu kararın gereği neyse yapılacağını söyledi. Çiçek, genel seçimin öne alınmasına olumlu baktıklarını da belirterek, "Biz seçimlerin öne alınmasına varız. Şu anda seçimlere en hazır parti AK Parti'dir. Tek şartımız var o da 25 yaşını dolduranların milletvekili seçilmesine imkan sağlamak için anayasanın 67. maddesinin son fıkrasında bir değişiklik yapmak suretiyle bu düzenlemeyi süratla yapalım".
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİ
AK Parti, seçilme yaşını 25'e indiren ve birleşik oy pusulasında bağımsız milletvekillerinin de yer almasıyla ilgili düzenlemenin yapılacak bir erken seçimde uygulanması amacıyla tek maddelik Anayasa değişiklik teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığı'na sundu.
Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminini ilk tur oylamasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiği sıralarda AK Parti de olası bir erken seçimde 25 yaş ve birleşik oy pusulasında bağımsız vekillerin de isimlerinin yer almasıyla ilgili düzenlemenin uygulanması amacıyla hazırladığı Anayasa değişiklik teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Teklif, Anayasa'nın 'Seçimlerle ilgili değişiklikler, seçimlere bir yıl kala uygulanamaz' hükmünü içeren 67'nci maddenin son paragrafının geçici olarak olası bir erken seçimde uygulanmamasını öngörüyor.
Konuyla ilgili gazetecilere bir açıklama yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, grup başkan vekillerinin hazırladıkları teklifi TBMM Başkanlığı'na sunduklarını söyledi.
Kapusuz, muhalefete 'uzlaşma' çağrısı yaparak, "Kimin gençlerin yanında olduğunu göreceğiz" dedi. Kapusuz, muhalefetin de katkı vermesi halinde tek maddelik teklifin kısa sürede yasalaşacağını söyledi. Kapusuz, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla hazırlandığını da sözlerine ekledi. Parti yönetimi, dün milletvekillerinden üç ayrı boş kağıda imza toplamıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.