“Artık ulusal yarışlar istiyoruz”

"Artık ulusal yarışlar istiyoruz"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Eskişehir Valiliği tarafından organize edilen ve Mahmudiye Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen, Eskişehir ili Mahmudiye ilçesi 2017 yılı Sonbahar Mahalli At yarışlarının ikinci...


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Eskişehir Valiliği tarafından organize edilen ve Mahmudiye Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleşen, Eskişehir ili Mahmudiye ilçesi 2017 yılı Sonbahar Mahalli At yarışlarının ikinci haftası yapıldı.

Mahmudiye halkının büyük katılım gösterdiği programa; Eskişehir Garnizon Komutan Vekili Hava Tuğgeneral Gürhan Ergürhan, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet İlker, Mahmudiye Kaymakamı Gökhan Dolaş, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, İlçe Jandarma Komutanı Tarkan Orta, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Salih Söğüt, Anadolu Tarım İşletmesi Müdürü Yıldıray Çil, Mahmudiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlker Çolak ve Mahmudiye At Yetiştiricileri Geleneksel At Sporları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (MAYAD) Başkanı Yenel Kaya'nın katılımlarıyla yapıldı.
Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan'ın yarışlar ile ilgili yaptığı açıklamada; "Mahmudiye Belediyesi olarak siyasi yaklaşmayan bir yapıdayız. O yüzden Mahmudiye'de atçılığı geliştirmek için üzerimize düşen göreve hazırız. At yetiştiriciliğinde 200 yıllık geçmişi olan Mahmudiye İlçesi, halen mahalli yarışlar için kullandığı pistleri ile resmi yarışlara da başlamak için son aşamaya geldi. Geçtiğimiz yıl 9 milyon TL harcanarak at hastanesi yapıldı. Yarış atı yetiştiriciliğinde Türkiye'nin en önemli kentlerinden biri olan Mahmudiye İlçesinde Türkiye Jokey Kulübü resmi at yarışlarına da talip oldu. Türkiye'deki at yarışlarında sahalarda koşan atların yüzde 50'sini Mahmudiye'de yetiştirilen safkan Arap atları oluşturuyor. Bu atların başarı oranları ise yüzde 40 düzeyinde. Yarışlara açılmayan hipodrom sahasını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşerek ulusal yarışlara açılması için elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz. Hipodrom ulusal yarışlara açıldığında Mahmudiye ilçesi atçılığın cazibe merkezi haline gelecek ve birçok kişiye istihdam kapısı açılacak. Eskişehir'in çiftçisi, turizmcisi, yatırımcısı bu sektörden para kazanacak" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.