Başaraner: Taleplerimiz hakkımızdır!

Başaraner: Taleplerimiz hakkımızdır!
Disk Emekli-Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, mevcut ekonominin ve enflasyonun çerçevesinde bayram ikramiyelerinin adil bir biçimde ele alınması konusunda basın açıklaması yaptı.

Başaraner, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"5 Haziran 2023 tarihinde, uydurma istatistikler kurumunca hızla ve istikrarlı biçimde düşürülen yıllık enflasyon oranı yüzde 39,59 olarak açıklandı. Enflasyon madde sepeti içindeki ağırlığı yüzde 2,9 olan doğalgazın fiyatı sıfır kabul edilerek açıklanan bu oran, gerçekleşen ve hissedilen enflasyonla uzaktan yakından ilgili değildir. Nitekim DİSK-AR tarafından emeklilerin gıda enflasyonu yüzde 66,9 olarak hesaplandı. Aradaki büyük uçurum, milyonlarca emekli ve hak sahibini açlık sınırı altında kalan maaşlara mahkûm kılmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Her defasında dile getirdiğimiz yanlış ve yanlı ekonomi politikaları, seçim sonrası belirlenen yeni Hazine ve Maliye Bakanı tarafından da irrasyonel olarak ilan edildi. Ne var ki, önümüzdeki günlerde “rasyonel aklın” işçilere, emekçilere, emeklilere kemer sıkma politikalarıyla geleceğini; yoksulların kemerini sıkarken zenginlerinkini gevşeteceğini öngörmek zor değil.

Bizler, bu politikaların emeklilerin yaşam hakkının gaspı anlamına geldiğini biliyoruz. Mücadeleden hiçbir koşulda vazgeçmedik; bugün de vazgeçmiyoruz!

Önümüz bayram. Emekli maaşlarımız henüz cebimize girmeden ayın başında erimişken, bu ay sonunda resmi enflasyondan dahi etkilenmeyen tek kalem olan üç kuruş bayram ikramiyesini büyük müjdeler eşliğinde alacağız. Ne var ki bu ikramiye ne kiramızı denkleştirmemize ne borçlarımızın bir nebze olsun azalmasına ne de soframıza et girmesine izin verecek.

Oysa bayram ikramiyesinin amacı, emeklilerin bir nebze olsun nefes almalarını; çocukları ve torunlarıyla gönül rahatlığıyla bayramlaşmalarını sağlamaktır. Bu haliyle bayram ikramiyesi, amacından kopuk ve anlamsız bir ödemeye dönüşmüş durumdadır. Her bayrama eksi bakiye girip, her bayramdan biraz daha sıkıntıya düşerek çıkmak; her yeni bayramı biraz daha yoksul, biraz daha buruk karşılamak emeklilere reva görülmemelidir; görülemez.

Talebimiz bu bayramda da nettir: Bu ikramiyenin “bayram ikramiyesi” değil “emekli ikramiyesi” adı altında değiştirilmesi ve hiçbir biçimde asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda iki ikramiye olarak güncellenmesi gerekmektedir. Taleplerimiz hakkımızdır! Haklarımızdan vazgeçmedik; bugün de vazgeçmiyoruz!"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.