Bebeğiniz huzursuzsa reflü olabilir

Bebeğiniz huzursuzsa reflü olabilir

Dr.Lale Camcı Reflüsü olan bir bebekte:Tükürme, Kusma, Öksürük, Huzursuzluk ve uyku bozukluğu, Beslenme güçlüğü, Kakada yada kusmukta kan görülebildiğini kaydetti ve şunları söyledi:"Bebeklerin çoğunda kendiliğinden yok...

Dr.Lale Camcı Reflüsü olan bir bebekte:
Tükürme, Kusma, Öksürük, Huzursuzluk ve uyku bozukluğu, Beslenme güçlüğü, Kakada yada kusmukta kan görülebildiğini kaydetti ve şunları söyledi:
"Bebeklerin çoğunda kendiliğinden yok olan reflü eğer aşağıdaki sorunları oluşturur ise önemlidir ve tedavi başlanmalıdır.
1) Beslenme yetersizliğine bağlı gelişme geriliği
2) Huzursuzluk ve ağrı nedeni ile beslemeyi reddetmek
3) Solunum ile ilgili sorunlar ( Hırıltılı solunum, astım,sık akciğer hastalığı )
4) Yemek borusunda hasara bağlı kan kaybı sonucu kansızlık
5) Tekrarlayan kulak ve sinüs enfeksiyonları
TANI
Bebeklerde ve küçük çocuklarda erişkinlerde kullanılan tanı yöntemlerini kullanımı oldukça güçtür.Tanı çoğu kez anne babanın anlatımı ve muayene sonucunda konulur.Nadir durumlarda ilaçlı yutma testi, endoskopi yada phmetri kullanılabilir.
Bebeklerde reflü sorununda alınabilecek önlemler
BESLENME
Bebek az az sık sık beslenmeli,öğün sonrası fazla hareket ettirmemelidir.Gaz çıkarması için karnına basınç uygulanmamalıdır.
Öğün sonrası yatırıldığında bebeğin başı ve gövdesi 15-25 derece yukarıda ve başı yanda olmalıdır.Besinlerin koyu kıvamlı olması kusmayı ve reflüyü azaltacaktır.Ticari olarak satılan anti reflü mamaların yanı sıra kıvam koyulaştırıcılar da bebeğin yaşı ile uyumlu olmak koşulu ile kullanılabilir.Yalancı meme kullanımı salya salgısını artırdığı mide boşalımını da hızlandırabileceğinden yararlı olabilir.Daha büyük çocuklarda akşam yemeklerini yatmadan en az 2 saat önce yenmesi yüksek yastık kullanılması reflüyü attırabilen domates,gazlı içecekler,salçalı yağlı gıdalar , kahve ve çikolata tüketiminden kaçınılmalıdır.
İLAÇ KULLANIMI
İlaç kullanımı yalnızca çocuk hastalıkları yada çocuk gastroenterolojisi uzmanı önerdiğinde ve reflünün sık akciğer enfeksiyonları yada gelişme geriliği gibi ciddi sorunlar yarattığında düşünülmelidir.

CERRAHİ
Reflünün ciddi sağlık sorunlarına yada gelişme geriliğine yol açtığı, ilaç kullanımının yanıt vermediği yada bebeğin büyümesi ile düzelmesi beklenmeyen nadir durumlarda cerrahi gerekebilir.Etkinliği çok iyidir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.