"Bu düzeni gençler değiştirir"

“Bu düzeni gençler değiştirir”
Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir İl Gençlik Kongresi gerçekleşti. Tek liste ile genel kurula katılan Cem Diler yeni il gençlik kolları başkanı oldu. Hasan Polatkan Kültür merkezinde yapılan kongreye CHP İl Başkanı Recep Taşel,...

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir İl Gençlik Kongresi gerçekleşti. Tek liste ile genel kurula katılan Cem Diler yeni il gençlik kolları başkanı oldu.
Hasan Polatkan Kültür merkezinde yapılan kongreye CHP İl Başkanı Recep Taşel, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi çınar, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ilçe kadın ve gençlik kolları yöneticileri ve partililer katıldı.
CHP Eskişehir İl Gençlik Kolları başkanlığına aday olan Cem Diler yaptığı konuşmada memleketin aydınlık yüzleri devrimci geçleri olduğunu söyledi.
ülkenin içinde bulunduğu durumun ortada her geçen gün çıkmaza sürüklendiğimizi öne süren Diler, "Gün geçmiyor ki şehit haberleri gelmesin. Gün geçmiyor ki annelerimiz babalarımız zaten zor şartlarda çalıştırıldığı işten çıkarılmasın, gün geçmiyor ki, ülkemizde aç olduğu için işsiz olduğu için insanlar canına kıymasın. Büyüklerimiz açlığından kimse ölmez derlerdi ama artık günümüz şartlarında insanlar açlıktan ölüyor, canını kıyıyor, intihar ediyor" dedi.
“BU DüZENİ GENçLER DEĞİŞTİRİR”
Kadınlar ve çocukların her gün tacize tecavüze uğrayıp öldürüldüğünü vurgulayan CHP İl Gençlik Kolları Başkan adayı Cem Diler şunları söyledi: "Ama bazıları hala etek boyuna rızası olup olmadığını bakıyor, işçinin, köylünün, gariban halkın her geçen gün beli bükülüyor. öğrenciler laik bilimsel eğitim alması gerekirken, eğitim müfredatının içi boşaltılıyor. öğrencilere, öğrenme düşünme sorgulama deniliyor. Nerede ülkesi için halkı için iyi bir şeyler yapmaya çalışan birisi çıksa anında engelleniyor. öğrenciler gazeteciler eğiticiler tutuklu, siyasilere her geçen gün baskı artıyor, ağza alınmayacak laflar söyleniyor, hakaret ediliyor. Bizler CHP Gençlik Kolları olarak biliyor ve söylüyoruz ki bu düzen ancak ve ancak biz gençler değiştirebilir ve değiştirecektir de… Baskılara engellemelere boyun eğmeyeceğiz.”
“GENçLERİN SORUNU çOK”
CHP İl Başkanı Recep Taşel ise yaptığı konuşmada, gençlik kollarının 1951 yılı sonrasında halk evleri kapatıldıktan sonra ortaya çıkan süreç olduğunu vurguladı.
CHP gençlik kollarının çok güzel işlere imza attığını kaydeden Taşel,
“CHP gençlerin özgür olmasını sorgulayan olmasını bekliyor. Gençlerin sorunları çok fazla. Eğitimde fırsat eşitliği olmayan gençler var. Zaten sorgulayan bir eğitim sistemimiz yok. Dünyada 99’uncu sıradayız. Gençlerin barınma sorunu var. 21 bin umreden gelen hacı adayları var. Gecenin bir yarısı KYK yurtları boşaltıldı. Gençler apar topar sokağa atıldı. Gençlerin birçok sorunu var. Gençlerimizin bir kısmı tarikatların kucağında. Gençlerimiz okuyor, iyi bir eğitim aldığını düşünüyor. Daha sonra işsizlikle uğraşıyor, sosyal dışlanmış hissediyor. Gençler ne yaparsa yapsın başarılı olamaz ancak devlet politikasına alınması gerekiyor. Yeni yönetim anlayışıyla birlikte düşündüğümüz bazı şeyler var. Gençlerin bu dijital dünyada kuluçka merkezleri oluşturarak o dünyada yarattıkları dünyayla partimizi nasıl değiştiririz onu düşüneceğiz” dedi.
Gençleri doğru yönlendirip üretim yaparsak çalışma saatlerini azalacak nitelikli işler yapılacağını kaydeden Taşel,
“Gençlere bir tavsiyem aldığınız eğitim sonucu çok fazla ileri gitmeniz mümkün değil bu aldığınız eğitimi desteklemeniz gerekiyor. İktidar taşlarını dizerken hepinize tek tek ihtiyacımız var” diye kaydetti.
“GENçLERİN öNEMİNİ İNKAR EDEMEYİZ”
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise bu ayın sonunda gerçekleşecek kurultayın ertelenebileceğini söyledi.
O da tamamlandıktan sonra CHP’nin kurumsal anlamda bütün organlarını kendi üyeleri tarafından seçerek bir aşamayı tamamlayacağını ifade eden Kurt,
“Gençlik kollarının önemini inkâr etmek mümkün değil. Ama Türkiye’nin geldiği durumunu dikkate aldığımızda sanki gençler sanki siyasette yok, bunu aşmamız lazım. Sosyal demokrat partilerin görevi gençlerin hak ettiği alanı alıp Türkiye’nin yönetiminde söz sahibi olmasını sağlamalıdır. Şu anda partimizin yaş ortalaması 30 ve üstüdür. Ama seçmen yaş ortalamasına baktığımız zaman oldukça düşüktür. özellikle 18-35 yaş arası seçmen sayısı neredeyse genel seçmen sayısının yarısıdır. Ama CHP’nin yönetim kademelerinde 18- 35 yaş arası yönetici neredeyse yok sayılacaktır. Bunu aşmamız lazım. Her türlü kompleksten aranmamız lazım” diye konuştu.
“30 YAŞTA çOK ŞEY YAPILIR”
Kurultayda da bunu sağlayarak, aktif yönetici grubuna gençleri getirerek bunun sağlanabileceğini vurgulayan Kurt,
“30 yaş Türkiye’de çok şeyin yapılabileceği bir yaştır.30 yaş pek çok ülke yönetiminde söz sahibi olunabilen bir yaş ama Türkiye’de de çok şeyin yapılacağı bir yaş. Bunu aşmamız lazım. CHP’nin geçmişte çok başarılı olduğu dönemlerde yöneticilerine baktığınız zaman hepsi genç. Yaşlılar sadece yol gösterici nitelikte ve gençlerle birlikte sadece zihni genç olanlar bu işin içerisinde olmuş. Dolayısıyla önümüzdeki süreci bu doğrultuda gençlerin doldurması gerekiyor. Gençler bazı şeyleri büyüklerin lütfu değil hak olarak kabul etmeli ve o hakkını almalı. Hak mücadelesi en önemli mücadeledir” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından tek liste ile girilen CHP Eskişehir İl Gençlik Kolları seçimde Cem Diler başkanlığındaki yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:
"Buse Aksu, Aynur Anabazlı, Yağız Bilginer, Umut Doğan, Sevilnaz Durur, Halil Emre, ömer Kaplan, Devran Kaya, Sinem Küçükdeveci, Cengiz özat, Murat Sarısu, Semra Son, Muharrem Toprak ve Gökhan Yürükcü." Kurultay delegelerinin isimleri de şunlar: Merve Baki Avcı, Ufak çiftçi, Mehmet Oğuzhan Demir, Deniz Demirbilek, Cem Diler, Selcan Durur ve Niyazi Yılmaz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.