“Bu haksız  kazanca karşıyız”

"Bu haksız kazanca karşıyız"

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, bankacılık sektörünün hesap işletim bedeli adı altında yıllık 1,5 milyar lirayı geçen bir bedel tahsil ettiğini belirterek, ’’Bu haksız kazanca karşıyız’’ dedi. ...

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, bankacılık sektörünün hesap işletim bedeli adı altında yıllık 1,5 milyar lirayı geçen bir bedel tahsil ettiğini belirterek, ''Bu haksız kazanca karşıyız'' dedi.
Kaya, Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında, bankacılık kesiminin yaptığı haksız uygulamanın ve sebepsiz zenginleşmenin ülkenin gündemini meşgul ettiğini belirterek, reel sektörün diplerde gezdiği noktada bankacılık sektörünün nasıl zenginleştiğini sorguladıklarını kaydetti.
Türkiye'deki bankacılık sektörünün dünyanın ve ülkenin grafikleri ile ters şekilde kar elde ettiğini ifade eden Kaya, şöyle konuştu:
''Tüketiciler 2001'de yerlerde sürünen bankacılık sektörünün kalkındırdı. Bunun bedellerini hala ödüyoruz. Bankacılık sektörü ahde vefa göstermeyerek 2008'de kriz yaşayan reel sektör ve tüketiciyi bir dar boğaza itti. Bankacılık kesimi haksız kazançlara devam ediyor. Söz konusu haksız kazanç sebepsiz zenginleşmeyi de beraberinden getiriyor. Bankacılık sektörü 2008'de 11 milyar lira, 2009'da da 20 milyar lira kar etmeyi hedefliyor. Vatandaştan hesap işletim adı altında bir bedel tahsil ediyorlar. Bu bedelin herhangi bin dayanağı yoktur. Çalışmayan hesaplardan bile işletim bedeli alıyorlar. Bankacılık sektörü hesap işletim bedeli adı altında yıllık 1,5 milyar lirayı geçen bir bedel tahsil ediyor. Bu haksız kazanca karşıyız. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan ciddi anlamda bir denetim bekliyoruz. Bu kadar rahat yaşamın sonucunda finans sektöründen ciddi bir krizin başlayacağı görülüyor.''
Tüketiciler Birliği Eskişehir Şube Başkanı Kemal Bulut da toplantının şubesi tarafından düzenlendiği belirterek, toplantıda tüketici sorunlarını görüşeceklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.