"Bu hükümet 21 yıldır elimizden en az 2 daire parasını aldı"

"Bu hükümet 21 yıldır elimizden en az 2 daire parasını aldı"
Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, Eskişehir’deki kamu çalışanlarının sorunlarını ve taleplerini dinledikten sonra yapılması gerekenleri anlatarak hükümete ateş püskürdü.

Eskişehir’de kamu kurumları ve üyelerini gezip sorunlarını taleplerini tespit edip gündeme getireceklerini ve örgütleme çalışmaları yaptıklarını söyleyen Birleşik Kamu İş sendikasına bağlı olan Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, kamu işçilerinin ve emeklilerin yaşadığı sorunlar üzerinden hükümete yüklendi.

“ESKİŞEHİR’DEN TÜRKİYE’NİN FOTOĞRAFINI ÇEKİYORUZ”

Kamu emekçilerinin yoksulluk ve sefaletle boğuştuğunu söyleyen Hamzaçebi, “Eskişehir’den Türkiye’nin fotoğrafını çekiyoruz. Hükümetin sermaye yanlısı liyakatsiz kadrolarla oluşturduğu ve yönettiği ekonomik politikalar sonucu zamlardan, sefaletten Eskişehir’de görev yapan kamu emekçileri de fazlasıyla payını aldı. Birçok arkadaşımız kiralarını ödeyemiyor, emekli olmaktan bile vazgeçti” diye konuştu.

“BU GEMİ SU ALDI, YÜRÜMÜYOR, BATIYOR”

Cumhurbaşkanlığı seçim öncesi verilen sözlerin tutulmadığını vurgulayan Hamzaçebi, “Hükümetin seçim öncesi verdiği sözler vardı. Kira desteği vereceğiz dendi, mülakatlar kaldırılacak dendi, yok. Kamu çalışanları olarak hepimiz aynı durumdayız. Bu gemi su aldı, yürümüyor, batıyor. Buradan Cumhurbaşkanına sesleniyoruz bu verdiğiniz sözlerin gereğini bekliyoruz. Bakanlara soracağız falan yok” ifadelerini kullandı.

“ANAYASA MAHKEMESİ HÜKÜMETİN DEĞİRMENİNE SU TAŞIMIŞTIR”

Ek MTV’nin onaylanması konusunu da gündeme getiren Hamzaçebi, “Anayasa Mahkemesi 3 ay içerisinde ek MTV’yi neden onayladı? Para lazım. Seçimden çıktığın zaman dedin mi ki vatandaşlara; ‘ben sizden seçildikten sonra iki tane ödediğiniz MTV’yi tekrar alacağım’ diye. Demedi ama aldı. ‘Seyyanen zammınızı emekli maaşınıza yansıtmayacağım’ dedi mi? demedi ama seçildikten sonra hepsinin tersini yaptı. Burada Anayasa Mahkemesi MTV’den dolayı siyasi davranmıştır ve hükümetin değirmenine su taşımıştır” sözlerine yer verdi.

“BU İŞTEN UZAK DURUN”

Emekli maaşlarında gerekli düzenlemelerin yapılmasını yineleyen Hamzaçebi, “Bugün emekliler geçinemiyor. Bu hükümet 21 yıldır elimizden en az 2 daire parasını aldı. İşçi kardeşlerimizin de kıdem tazminatlarına göz dikmişler. Kıdem tazminatı bir işçinin emekli maaşıdır. Bu işten uzak durun. Sonuna kadar işçilerimizle beraberiz, eylemdeyiz” şeklinde konuştu.

“KAMU ÇALIŞANLARINI YANDAŞ SENDİKALARA MAHKUM EDİYORLAR”

Sendikalara toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilmesi için getirilen yüzde 2 baraj şartının bir an önce kaldırılmasını beklediklerini dile getiren Hamzaçebi, “Biz anayasa mahkemesine gittik, randevu istedik, derdimizi anlatalım istedik. Kan kaybediyoruz. Bu kadar sorunları var kamu emekçilerinin. Bu yandaş, yancı sendikalar çözüm üretmiyorlar. Toplu sözleşmeden de çıktık. Bir tiyatro oynandı ama kamu çalışanlarını devletin parasıyla yandaş sendikalara mahkum ediyorlar. Anayasa mahkemesi niye 9 ay bekletiyorsun? Diğerinin kararını 3 ay içinde verdin. Niye verdin?” sözleriyle isyan etti.

“HER ŞEY BİTMİŞ DEĞİL”

Toplu sözleşme yasasının değişmesi gerektiğinin altını çizen Hamzaçebi, kamu emekçilerine şöyle seslendi:

“Her şey bitmiş değil. Eğer kitlesel gücü alırsak. 25 milyonluk bir kitleyiz biz. Bu kitleyle hükümeti masaya oturtur o sözleşmeyi revize ederiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum