"Buraya çene çalmaya gelmedim"

“Buraya çene çalmaya gelmedim”
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. Önceki akşam ilk seferi gerçekleştirilen İstanbul-Eskişehir tarifeli uçak ile Eskişehir’e gelen Bakan Unakıtan uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı....

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. Önceki akşam ilk seferi gerçekleştirilen İstanbul-Eskişehir tarifeli uçak ile Eskişehir'e gelen Bakan Unakıtan uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. İstanbul-Eskişehir uçak seferlerinin 10 önce olduğu gibi yine iptal edilme olasılığına yönelik olarak, "ne Eskişehir ne de Türkiye 10 yıl önceki hallerine benziyor. Her şey değişti ve gelişti. Eskişehir'de bu seferlerin devamı için yeterli talebin ortaya çıkacağına inanıyorum" dedi. Bakan Unakıtan, dün sabah da ESİAD'ın düzenlediği toplantıya katıldı. Burada da açıklamalarda bulunan Bakan Unakıtan, CHP adayı Tayfun İçli'nin "yüreği yetiyorsa çıksın karşıma..." şeklindeki çağrısının hatırlatılması üzerine, "bakın ben Eskişehir'e çene çalmaya değil, iş yapmaya geldim. Eskişehir ve bu ülke sırf çene çalmakla vakit geçirenler yüzünden çok sıkıntı çekti. Evelallah benim yüreğim her şeye de herkese de yeter. Ama benim derdim çene çalmak değil, iş yapmak" diye konuştu.
"PİSTİ UZATACAĞIZ"
THY'nin İstanbul-Eskişehir arasında ilk seferini yapan "Karabük" adlı uçak, Atatürk Havalimanı'ndan saat 22:05'te kalktı. Eşi Ahsen Unakıtan, AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve Eskişehir'den gelen heyet ile birlikte Eskişehir'e hareket eden Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul-Eskişehir seferlerinin daha önce de denendiğini ancak başarısız olduğunu belirterek, şimdi 10 yıl öncesine göre çok farklı bir Eskişehir olduğunu söyledi. Eskişehir'in, İstanbul'a gidecek uçağı dolduracak seviyeye geldiğini ifade eden Bakan Unakıtan, "THY olarak önce bu seferleri deneyeceğiz. Ondan sonra doluluk oranına bakarak, karar vereceğiz. Talep olursa, seferleri her gün yapmayı planlıyoruz. Eskişehir haftada üç gün düzenlenecek seferleri rahat kaldırır. Daha önceki denemelerde olduğu gibi başarısız olacağını ya da buna benzer bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum. Biliyorsunuz, pistin uzatılması meselesi var. Yarın THY yetkilileri ile Anadolu Üniversitesi Rektörü Fevzi Sürmeli'yi ziyaret edeceğim. Pisti nasıl uzatacağımızı konuşacağız. Ortak bir karar alabilirsek, pisti bir an önce uzatmayı düşünüyorum. Pisti uzatmak çok zor bir iş değil. Yeter ki, bunun gerekliliğine inanalım" dedi.
"ALLAH TÜRKİYE'Yİ KOALİSYONDAN KORUSUN"
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Allah, Türkiye'yi koalisyonlardan korusun" dedi. Bakan Unakıtan, Türkiye'nin bir daha koalisyon hükümetleri görmemesi için dua ederek, "Allah, Türkiye'yi koalisyonlardan korusun. Cenab-ı Allah, Türkiye'ye koalisyon göstermesin. Çünkü, koalisyon olduğu zaman bütün işler duruyor. Ne karar alınabiliyor, ne bir icraat yapılabiliyor. İnanın bana, kavga, gürültüden Bakanlar Kurulu toplantısı bile yapılamıyor. 3 tane partinin koalisyonu oluşturduğunu düşünün. 3 partinin de hepsinin ayrı ayrı başbakanı var. Hepsinin genel başkanı kendisinin başbakanı. Böyle bir sistem yürümez. Böyle, 2-3 başlı bir şirket düşünün. Ne olur bu şirket? O şirket, o fabrika yürür mü? Yürür diyen varsa, bana gelsin" diye konuştu.
Koalisyon hükümetlerinde bir kararnamede bile sıkıntılar yaşandığını anlatan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, şunları söyledi:
"Bir tane kararname olacak. Şimdi bir kararnameye bir bakan imza attı mı bitti. O zaman 'aman, kararnameden bizim de haberimiz olsun' diyorlar, bekliyorlar. Birisi kararnameyi çekmecesinde gizliyor. Çünkü, işine gelmemiş, kararname arıyorlar. Kararname bir bakanın çekmecesinden çıkıyor. İşine gelmediği için imzalamıyor. Halbuki, şimdi tek parti hükümetinde ne oluyor. Biz Başbakan'a ulaşacağız zaman telefonu kaldır, Ankara'daysak o da Ankara'daysa, 'pat' gideriz, 5 dakika da konuşur, geliriz. Yahut da bulamadın, telefon 'alo', biz hemen ulaşırız. Bakanlar bir araya gelecekler, 'alo, alo, alo' yarım saat içinde 5 bakan toplanırız. Kararı veririz, tık tık geçer gider. Ama koalisyon dedin mi, bitti kardeşim. O biterse memleketin işi bitiyor. Ben işadamlığından gelme bir bakanım. Bürokrasiyi de iyi bilirim. Ben bakıyorum, bizim oturduğumuz koltuklar geçici. Türkiye bir tane, başka Türkiye yok. Her şey de oraya bağlı. Bizim bir tane bütçemiz var. O bütçe kötüyse, memleketin işleri kötü kardeşim. O bütçe açık veriyorsa, Türkiye'de enflasyon, sıkıntılar, faizler, fiyatlar artar. Yatırım ortamı kalkar."
Bakan Unakıtan, bir ülkeyi kalkındırmak için üretimin artırılması gerektiğini vurgulayarak, "Üretim için yatırım yapacaksın. Yatırım için de ortamını sağlayacaksın. Yatırım ortamı olmayan bir yerde, kimsede yatırım isteği kalmaz. Şimdi burada ağaçlar yetişiyorsa, iklim müsait onun için yetişiyor. İklim kötü olsa, hiç birisi yetişmez, söner gider. Yatırım onun gibi bir şey. İklimini uygun yapamazsan, ülkede yatırım kalmaz, kimse de gelmez. Afedersin, milyar dolarlar getiren o yabancılar enayi mi? Yani alınlarında bir şey mi yazıyor? Parasını sevmiyor mu bu herifler? Vallahi, sizden, bizden, hepimizden daha iyi hesap yapıyorlar. Türkiye'yi de bizden iyi biliyorlar. O paraları da en kıymetli şeyleri. Buraya geliyorsa, demek ki Türkiye'nin ekonomisine güven var, ülke istikrar içerisinde. Bu, fevkalade önemli" dedi.
"CHP PUSULASI ABD PUSULASI"
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın partisinin pusulasını açıkladığını ancak bu açıklamayı yaparken kullandığı pusulanın üzerindeki yazıların İngilizce olduğunu söyleyen Bakan Unakıtan, "CHP pusulasını açıklıyor ama CHP'nin pusulası ABD pusulası. Bir de ABD'nin pusulasına girersek yandık doğrusu" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.