Büyükerşen’e teşekkür plaketi

Büyükerşen'e teşekkür plaketi

Yeni doğmuş çocukların topuğundan alınan kanla saptanan, hem anneden, hem de babadan bozuk genler aracılığıyla geçen amino asit metabolizma hastalığı  olan  PKU ile mücadele eden Eskişehir Fenilketonuri (PKU) Yardımlaşma...

Yeni doğmuş çocukların topuğundan alınan kanla saptanan, hem anneden, hem de babadan bozuk genler aracılığıyla geçen amino asit metabolizma hastalığı  olan  PKU ile mücadele eden Eskişehir Fenilketonuri (PKU) Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,  Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen’i ziyaret etti.
İkiz bebeklerine konulan PKU teşhisi sonrası hastalığı araştıran ve Eskişehir’de derneği kuran Başkan Güray Karabaş, bebeklere bu tanı konulduktan sonra karaciğerde bir enzim eksikliği olduğu ve görevini yapmadığı için fenilalanini tüketemediğini belirterek, “Yani onu başka bir amino asite çeviremiyor. Böylece aileler ve çocuklar doğumdan ölüme kadar sürecek düşük fenilalaninli bir beslenme şekliyle tanışıyor. Şu anda en etkili tedavi yöntemi olan kısıtlı sebze meyve ve düşük proteinli özel ürünlerle yaşamı sürdürmek zorundayız. Bu tür besin üretimi ülkemizde çok kısıtlı, düşük proteinli besin bulmakta zorlanıyoruz Bu zor süreçte bizlere her türlü desteği gösteren Başkanımız Büyükerşen’e çok teşekkür ederiz” dedi.
Başkan Büyükerşen, PKU hastaları için ellerinden gelen tüm imkanları kullanarak, düşük proteinli gıda yardımını artıracaklarını ifade ederek, “Devletin yönetim kademelerinin her türlü desteği PKU hastası olan ailelere vermesini istiyoruz. Biz her zaman yanlarında olacağız” şeklinde konuştu.
Eskişehir Fenilketonuri (PKU) Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Karabaş, Başkan Büyükerşen’e kendilerine verdiği destekten dolayı ‘Teşekkür Plaketi’ verdiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.