Çevre Derneği "Eskişehir’in toprakları satılamaz"

Çevre Derneği "Eskişehir'in toprakları satılamaz"

Çevre Derneği Başkanı Doç. Dr. Güner Sümer tarım alanlarının ’amaç dışı’ kullanıldığını öne sürerek bu alanların beton yığını haline getirildiğini söyledi. Sümer kent topraklarının amıcı dışında satılmasının...

Çevre Derneği Başkanı Doç. Dr. Güner Sümer tarım alanlarının 'amaç dışı' kullanıldığını öne sürerek bu alanların beton yığını haline getirildiğini söyledi.
Sümer kent topraklarının amıcı dışında satılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.
Eskişehir Muttalip Bölgesindeki verimli kırmızı tarım topraklarının tuğla-kiremit üretiminde kullanıldığını belirten Çevre Derneği Başkanı Sümer, "Bu bölgede derin ve geniş çukurlar oluşmuştur. Türkiye'de ve Eskişehir'de tarım topraklarının amaç dışı kullanılması devam etmektedir.
Vişnelik Mahallesi'ndeki vişne toprakları ve Hasanbey Köyü'ndeki 630 dekarlık alanlar bugün beton yığını olmuştur" dedi.
Türkiye'de erozyon sorunu arttığını toprak yerine çöl kumları oluştuğunu hatırlatan Sümer şunları söyledi: "Erozyonun etkisiyle toprak tabakası yok olmakta ve alttaki kayaç ortaya çıkmaktadır. Toprak katmanları kaybeden arazilerde çölleşme başlamaktadır. Tarım topraklarının amaç dışı kullanılması durumunda verimli topraklar üzerinde çakıl ve kum gibi materyaller birikmektedir. Bu durum devam ederse Türkiye'nin 2040 yılında çöl olması beklenmektedir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.