"Çocuklara karşı işlenen suçlar cezasız kalmasın"

“Çocuklara karşı işlenen suçlar cezasız kalmasın”
Eskişehir Barosu Çocuk Hakları İzleme Komisyonu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.Eskişehir Barosu Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Başkanı Ayten Balaban, yaptığı basın açıklamasında...Eskişehir Barosu çocuk Hakları İzleme Komisyonu, 20 Kasım Dünya çocuk Hakları Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Eskişehir Barosu çocuk Hakları İzleme Komisyonu Başkanı Ayten Balaban, yaptığı basın açıklamasında çocuk hakları sözleşmesinin imzalanmasının üzerinden yaklaşık 30 yıl geçtiğini hatırlatarak,
“Aradan geçen yaklaşık 30 yıla yakın süredir ne yazık ki çocuklarımızın uğradıkları hak ihlalleri ve ihmaller azalmak şöyle dursun önlenemez bir şekilde artan eğilim göstermektedir. Bu mağduriyetler, yalnızca ülkemiz çocuklarının değil tüm dünya çocuklarının karşı karşıya kaldığı küresel boyutlara ulaşmıştır. Artık artan istismar vakalarını ortaya koyan istatistiksel sonuçlar sadece içi boş sayısal değerler olarak belgelerde ve arşivlerde yer almaktadır” dedi.
çocukların uğradıkları çeşitli istismar çeşitlerinden söz eden Balaban, “Bizler hukukçular olarak BM çocuk Hakları Sözleşmesinin maddelerinde açık ve seçik olarak belirtilmiş olan hiçbir cinsiyet, dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin yaşam hakkından eğitime, sağlıktan barınmaya her türlü yükümlülüğün devlet organları, aile bireyleri ve toplumun diğer üyeleri tarafından yerine getirildiğini denetlemekte mükellefiz. çocuklara karşı işlenen her türlü suçun, onları suça sürükleyen her olayın cezasız kalmaması için takipçisiyiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.