Eğitim Sen “4/C eğitim sistemini kötü  etkiliyor”

Eğitim Sen "4/C eğitim sistemini kötü etkiliyor"

Özellikle son yıllarda kamu istihdamında yaşanan esnekleşme uygulamaları, kamu personel sisteminin fiilen güvencesiz, esnek ve kuralsız hale getirilmesi ile sonuçlandığını belirten Solak, açıklamasında şu görüşleri savundu:"...

Özellikle son yıllarda kamu istihdamında yaşanan esnekleşme uygulamaları, kamu personel sisteminin fiilen güvencesiz, esnek ve kuralsız hale getirilmesi ile sonuçlandığını belirten Solak, açıklamasında şu görüşleri savundu:
" Eğitim ve sağlık başta olmak üzere, bugün kamuda esnek istihdam politikalarının uygulanmadığı bir alan bulmak neredeyse imkânsızdır. Eğitimde "ücretli öğretmen" olarak ifade edilen "Kısmi Zamanlı Geçici Öğreticiler", "sözleşmeli personel" olarak değil "geçici personel" olarak istihdam edilmektedir. Bugün aynı okulda ya da işyerinde, aynı niteliklere sahip ve aynı işi yapan öğretmenlerin bu statü ayrıştırması nedeniyle özlük hakları arasında büyük farklılıklar ortaya çıkmıştır. İş güvencesi, ücret ve sosyal haklar başta olmak üzere yaratılan bu farklılık, özellikle 4-C ile çalışanlar için "yeni kölelik" koşullarını yaratmıştır. Bir taraftan özelleştirilen kamu işletmelerindeki işçiler okullarda "hizmetli", "kaloriferci" vb adlarla istihdam edilirken, diğer taraftan benimsenen "ücretli öğretmenlik" uygulaması ile yine 4-C kapsamında güvencesiz çalışma biçimleri tüm işkolunda farklı statü ve adlar altında yaygınlaştırılmak istenmektedir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.