Emniyete Akbaş köpeği

Emniyete Akbaş köpeği
Türkiye’nin en disiplinli ve eğitimli çevik kuvveti seçilen Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi’ne, Akbaş Çoban Köpeklerini Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından yavru bir köpek hediye edildi. Çevik Kuvvet...

Türkiye'nin en disiplinli ve eğitimli çevik kuvveti seçilen Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi'ne, Akbaş Çoban Köpeklerini Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından yavru bir köpek hediye edildi.
Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde düzenlenen törende, 25 günlük akbaş yavru köpeğini İl Emniyet Müdürü Savaş Yücel'e teslim eden Akbaş Çoban Köpeklerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alaattin Çoban, yoğun olarak Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde yetişen, ABD'de yapılan yarışmada en üstün ırk seçilen akbaş çoban köpeğinin, sürü koruma ve kollamada üstün performans gösterdiğini belirterek, "Özümüzü temsil eden bu çok akıllı köpeklerle ilgili Emniyet Müdürlüğü ile birlikte çalışmayı planlıyoruz. Amerikalılar, 1990'lı yıllarda Sivrihisar'a gelip, bu köpeklerin kan örneğinden, kulak ve tırnak uzunluğuna kadar bütün ölçülerini alıp, köylülere 'bunlar normal köpek' deyip toplayıp, gitmişler. Daha sonra Amerika'da yapılan yarışmada, akbaşlar yılın en akıllı çoban köpeği seçildi. Türk milletinin bağırdan çıkan bu köpeklere de sahip çıkmayı hedefliyoruz" dedi.
Emniyet Müdürü Yücel ise, yavru akbaşın kayıtlara geçirilerek, çevik kuvvet hizmetlerinde görev yapmak üzere özel olarak yetiştirileceğini ifade ederek, "Bu köpeğimizi güvenlik hizmetlerinde kullanmak üzere yetiştireceğimiz gibi, hem de kültürümüzün devamına, akbaşların tanıtılmasına hizmet etmiş olacağız" diye konuştu.
Konuşmasının ardından şubeye bir köpek hediye eden Alaattin Çoban'a teşekkür plaketi veren Savaş Yücel, daha sonra 2006 yılındaki uygulamalı eğitimlerde üstün başarı gösteren Eskişehir Çevik Kuvvet Şubesi'ne Emniyet Genel Müdürlüğü'nün gönderdiği teşekkür belgesini de Şube Müdürü Gökhan Keçe'ye teslim etti.
Bu arada, dernek başkanı Çoban ve yönetim kurulu üyeleri, çevik kuvvet polisinin şube bahçesinde gerçekleştirdiği gösteriyi izledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.