ESKİŞEHİR KALKIŞA HAZIR UÇAK GİBİ

ESKİŞEHİR KALKIŞA HAZIR UÇAK GİBİ
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Türkiye’ye teknolojik katkısı olan nitelikli yatırımlara indirim vermemiz lazım. İkinci dönemde ekonomik tedbirlerimizden birisi budur" dedi. Bakan Unakıtan, Vali Kadir Çalışıcı ve beraberindekilerle...

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Türkiye'ye teknolojik katkısı olan nitelikli yatırımlara indirim vermemiz lazım. İkinci dönemde ekonomik tedbirlerimizden birisi budur" dedi.
Bakan Unakıtan, Vali Kadir Çalışıcı ve beraberindekilerle Organize Sanayi Bölgesindeki Eskişehir Sanayi Odasını (ESO) ziyaret etti. ESO Başkanı Savaş Özaydemir, toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette ESO'nun görüş ve beklentilerini içeren bir sunum yaptı. Daha sonra konuşan Bakan Unakıtan, Eskişehir OSB'de gurur duyduğu, iftihar ettiği bir tabloyla karşılaştığını belirterek, özellikle ileriye dönük projelerden memnuniyet duyduğunu kaydetti.
Kentin sanayi yapısının ülkenin sanayi yapısına benzediğini anlatan Unakıtan, şöyle konuştu:
"Eskişehir'de tarımdan sanayiye geçiş süreci hızlı, daha da hızlanacak. Gelişmiş ülkeler AB ve ABD'de tarımla uğraşanlar nüfusun yüzde 2, 2,5'ini geçmez ama Gayri Safi Milli Hasıladaki (GSMH) payı fazladır. Bu nedenle çiftçi sıkıntı içinde değildir. Türkiye de buna doğru gidiyor. Tarımdan, tarım dışı sektöre son 4,5-5 yılda yaklaşık 1 milyon insan kaydı. Türkiye bu konuda değişim yaşıyor. Daha da yaşayacak. Daha ileri tarıma geçmemiz gerekiyor. Organik tarım yapmalıyız Eskişehir'de. Burası buna müsait. Kent bir yatırımcının isteyeceği bütün sanayi alt yapısına sahip. Türkiye'de olmayan yüksek teknoloji altyapısı var. Eskişehir avantajlarını kullanmak zorundadır."
Unakıtan, Eskişehir'in dünya ile bağlantısını kurmak gerektiğini belirterek, hava yolu bağlantısının hayata geçirilmesinin zorunlu olduğunu bildirdi.
"Teknolojik katkısı olan nitelikli yatırımlar"
"Yapmamız gereken sadece Eskişehir'i cazibe merkezi haline getirmektir. Bursa ve İstanbul'da sanayinin gideceği yer kalmadı" diyen Bakan Unakıtan, şunları söyledi:
"Bana gelen yatırımcılar bazı büyük otomotiv firmaları, bundan sonra gidecekleri yerin Eskişehir olduğunu söylediler. Eskişehir kalkışa hazır uçak gibi ama organizasyonu birlikte yapmalıyız. Bir firma Airbus ve Boing uçaklarının bakımını yapıyor. Bakım merkezlerini bu kente getirelim. Bunu özel sektörü özendirerek yapalım. Kentte uçak sanayi alt yapısı da mevcut. Yatırım indirimine çok karşı değiliz, ancak her yere yatırım, ona, buna yatırım indirimi, o olmasın. Bunu kaldırdık.
Türkiye'ye teknolojik katkısı olan nitelikli yatırımlara indirim vermemiz lazım. İkinci dönemde ekonomik tedbirlerimizden birisi budur. Daha ziyade mikro ekonomik tedbirlere ağırlık vereceğiz. Sanayicinin, hem maliyetini düşürerek rekabet gücünü artırmamız hem de daha fazla katma değer üreten yatırmalar yapmamız lazım. Cari açıkların da temelinde hepsinin de temelinde bu var. Hatta istihdamı artırmanın şartı da budur."
REFERANDUMU DEĞERLENDİRDİ
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in anayasa değişiklik paketini halk oyuna sunulmasına karar vermesi ile ilgili olarak, "Madem ki referandum, milletin dediği olacak, hayırlı olsun" dedi.
2 gündür seçim bölgesi Eskişehir'de bir dizi temaslarda bulunan Bakan Unakıtan, Cumhurbaşkanı Sezer'in anayasa değişikliği paketini halk oyuna sunmak üzere Başbakanlığa gönderdiği haberini, cuma namazını kıldığı Organize Sanayi Camii'nden çıkışta gazetecilerden öğrendi. Kararın hayırlı olmasını dileyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Milletimize hayırlı olsun. Ben şu anda sizden duydum. Bugün son gündü, ne olacağını bekliyorduk. Madem ki referandum, milletin dediği olacak. Millet ne derse o olacak, hayırlı olsun. Güzel" açıklamasını yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.