"Eskişehir örnek aldığımız bir kenttir"

"Eskişehir  örnek aldığımız  bir kenttir"
Odunpazarı Belediyesi ile Bulgaristan’ın Razgrad Belediyesi "Kardeş şehir" protokolü imzaladı.Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, bir otelde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada,Eskişehir’in Balkan göçmenlerinin,...

Odunpazarı Belediyesi ile Bulgaristan'ın Razgrad Belediyesi "Kardeş şehir" protokolü imzaladı.
Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, bir otelde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada,Eskişehir'in Balkan göçmenlerinin, Bulgaristan'dan gelen soydaşların yoğun yaşadığı şehirler arasında ilk sıralarda geldiğini söyledi. Razgrad Belediye başkanının Eskişehir'de kendini azınlıkta hissetmeyeceğini ifade eden Sakallı, "Başkanımız, neredeyse kendi hemşerileri bizim kadar olan bir kente geldiler. Razgrad da Bulgar nüfusunun olduğu kadar Türk nüfusunun da olduğu bir şehir. Hatta il bazında düşünüldüğünde, Türk nüfusunun Bulgar nüfusundan daha fazla olan bir şehir. İnşallah bugün yerel yöneticiler olarak bizim açtığımız bu yoldan her iki şehrin sanayicileri, iş adamları, müteşebbisleri, esnafları, tacirleri, tüccarları, akademisyenleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bu yolu takip ederler" diye konuştu.
Razgrad Belediye Başkanı Dencho Boyadzhiev de, iki şehir insanın uzun yıllar birlikte yaşadığını ve bu insanları birbirine yakınlaştıran birçok şey olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu: "Farklı dilleri konuşmamız bize engel değil. Umarım, kültürel ve ekonomi alanında güzel köprüler kurup bunları geliştiririz. Eskişehir güzel ve çağdaş bir şehir. Burası bizim için bir model olabilir. Daha küçük bir kardeş olarak buradaki gelişmelere ayak uydurmaya çalışacağız. Şimdiki protokol uzun yıllar bize imkan sağlayacak. Bu iki şehir arasında ekonomik ve kültürel gelişmelerde de ön ayak olacak."
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı' da, her iki şehrin birbirine iletişim birimleri fakültelerinde eğitim gören öğrenci göndermesini, şehirdeki haberleri tercüme ettikten sonra kendi şehrine göndererek insanların "kardeş şehir"deki olan bitenlerden haberdar olmasını önerdi. Avcı, bunun yanında belediyelerinde bu öğrencilere burs vermesini tavsiye etti. Odunpazarı Belediye Başkanı Sakkallı, tavsiyeyi kabul ederken, Razgrad Belediye Başkanı Boyaciev kendi illerinde üniversite olmadığını söyledi. Bunun üzerine Avcı, Sofya'da bulunan bir üniversiteden öğrenci bulunması konusunda yardımcı olabileceklerini bildirdi.Konuşmaların ardından protokol imzalandı.
Törene, Ak Parti Eskişehir Milletvekili Ülker Can, AK Parti İl Başkanı Süleyman Reyhan ve meclis üyeleri de katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.