Eskişehir’e Başbakan övgüsü

Eskişehir'e Başbakan övgüsü

Alp Havacılık’ın Türk Genel Maksat Helikopter Programı kapsamındaki iş payının ve helikopter komponentleri ihracat projelerindeki mühendislik ve üretim sorumluluklarının gerçekleştirileceği, helikopter, uçak ve jet motoru...

Alp Havacılık’ın Türk Genel Maksat Helikopter Programı kapsamındaki iş payının ve helikopter komponentleri ihracat projelerindeki mühendislik ve üretim sorumluluklarının gerçekleştirileceği, helikopter, uçak ve jet motoru dişli kutularının komple imali, montajı ve testi teknolojilerinde dünyanın en önde gelen alt yapılarından birine sahip olacak olan “ALP Havacılık Helikopter İş Merkezi Tesisleri’nin” açılış töreni dün Başbakan Binali Yıldırım’ın da katılımıyla gerçekleşti.
Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Alp Havacılık Tesisleri’nde yapılan görkemli tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Başbakan Binali Yıldırım törende birde konuşma yaparak, Eskişehir’den övgüyle söz etti.
Sevgili dünürlerim hoş geldiniz ifadesini kullanarak sözlerine başlayan Başbakan Binali Yıldırım, Eskişehir’in geçmişine bakıldığı zaman ilk otomobilin yapıldığı yer olduğunu, bir asırdan fazla geçmişi olan lokomotiflerin, motorların yapıldığı yer olduğunu hatırlattı.
“ ESKİŞEHİR’E YENİ ŞEYLER YAPMAK LAZIM”
Eskişehir’in hem sivil havacılığın hem de askeri havacılığın merkezi olduğuna dikkat çeken Binali Yıldırım, “Aslında sadece ALP Havacılık, TUSAŞ, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile işbirliği yapmıyor. Aynı zamanda TüLOMSAŞ CİE ile en son model lokomotif yapıyor. Yaptıkları lokomotifler bugün Avrupa’da raylarda. Belki bunu bazıları biliyor, bazıları bilmiyor. Geçtiğimiz yıllarda Amerika Ulaştırma Bakanı gelmişti. Onunla beraber geldik, Eskişehir’de bu protokolü yaptık. 50 lokomotiflik bir proje imzaladık. Şu anda bunların teslimatları devam ediyor. Eskişehir sessiz sedasız makine sanayi, havacılığın, sivil havacılığın, lokomotifle ve hızlı trenin imal edileceği bir merkez olacak. Aslında ülkemizi ileri teknoloji, katma değer üreten ve yetişmiş ülkeler içerisinde 2023 hedeflerimize hep doğru götürecek yolda lokomotif görevini görecek şehir Eskişehir’dir” ifadelerini kullandı.
Eskişehir’e yeni şeyler yapmak lazım diyerek sözlerine devam eden Yıldırım, “Eskişehir’in her şeyin yepyeni olması lazım. Teknolojisinden, sanayisine inşallah bu yönde kararlı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uzay merkezini de kuracağız, tasarıyı hazırladık.” diye belirtti.
“ESKİŞEHİR’İN GöNLüMüZDE YERİ AYRI”
Eskişehir’in gönüllerinde ayrı bir yeri olduğuna da vurgu yapan Yıldırım, “Duygusal tarafını bir yana bırakalım. Göreve geldiğimizde ilk hızlı treni Eskişehir’de yaptık. Türkiye’de bunun da bir anlamı oldu. Eskişehir İstiklal Savaşı’ndan büyük bir mücadeleden çıktıktan sonra Türkiye’nin kalkınması, yetişmesi, havacılıkta, raylı sistemlerde Türkiye’yi ön plana çıkaracak projelerin çıkarılacağı şehirdir. Kadir bilirlik gereği hızlı treni de ilk defa Türkiye’de Eskişehir’e getirdik. Eskişehir’e yeni tren getirdik, hızlı treni getirdik ve bugüne kadar bu hızlı trenleri 24 milyon vatandaşımız kullandı. Bu ne demektir Eskişehir’e bu kadar insan gelmiş demektir” diye konuştu.
Eskişehir’in yollarıyla, tren yollarıyla, havacılığıyla, sivil havacılığıyla Türkiye’nin merkezi haline geldiğini dile getiren Yıldırım, “ Eskişehir aynı zamanda Türk dünyasının da başkentidir. Değerli Nabi Hocam bakanlık döneminde çok muazzam çalışmalara imza attı” dedi.
“ESKİŞEHİR MİLLİ MAçLAR DA MüTHİŞ”
Eskişehir’in Cuma günü oynanacak milli maça ev sahipliği yapacağını da hatırlatan Yıldırım, “İzlanda ile karşılaşacak. Geçen ki milli maçta Eskişehir müthişti. çok büyük destek verdi ve sonuç aldık. Burada da aynı coşkuyu ve aynı heyecanı göstereceğine hiç kuşkum yok. Vereceğiniz o teşvik ve heyecan inşallah millilerimize de beklediği sonucu getirecek” şeklinde konuştu.

Eskişehir' yapılan yatırımların rakamlarını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, "Eskişehir eğitim, sanayi, sağlık, turizm gibi alanlarda çok önemli bir yol kat etti. özellikle makine imalat endüstrisinde Eskişehir’in payı gittikçe artıyor. Dizel lokomotif soğutucu, uçak motoru üretimi de burada gerçekleşiyor. Buzdolabı, çamaşır makinesi üretiminde de Türkiye’nin neredeyse yarı üretimi bu alanda gerçekleşiyor. 32 milyon karelik alanı Türkiye’nin en büyük organize sanayilerinden birisi burada faaliyet gösteriyor. 2002’de Eskişehir’de sadece 151 milyon ihracatımız vardı. Geçen sene ne oldu? 2 milyar olmuş. İnşallah bu tesislerle bu 2’ye 3’e katlanacak. Bizim 500 milyar dolar hedefimizin lokomotifi Eskişehir olacak. Bunda hiç şüpheniz olmasın. AK Parti hükümetleri olarak 15 yıldır Eskişehir’e yaptığımız yatırımlar 20 milyar lira, helali hoş olsun" diye konuştu.


“ESKİŞEHİR OSB İLE LOJİSTİK KöY ARASI BİRBİRİNE BAĞLANIYOR”
Yapılan yatırımları saymayacağını fakat devam edenlerden biraz bahsedeceğini belirten Başbakan Yıldırım, "Yaptığımız yatırımları burada tek tek saymayacağım, buna zamanımız yok. Ama devam eden bazı yatırımlar var, onları kısaca söyleyeyim. Bin 81 yatalı Eskişehir Şehir Hastanesi, 600 yataklı Yunus Emre Araştırma Hastanesi seneye hizmete giriyor. Bu ne demektir? Bin 681 yataklı bir hastane külliyesini Eskişehir’e kazandırmış oluyoruz. Eskişehir OSB yakınında 625 bin metrekare alana sahip, Hasanbey Lojistik Merkezi’ni geçtiğimiz yıllarda hizmete aldık. İkinci OSB’yi yapıyoruz. Ancak OSB ile Hasanbey arasında bir demiryolu bağlantısı vardı. Bunu sanayicilerimizle ve odalarımızla konuşmuştuk. Bir anlaşmaya varmıştık. Siz anlaşmada biraz geri kaldınız. Ama artık karar verdik, onu da biz yapacağız. Tarımsal ve hayvansal ürünlerin diğer illere taşınmasında yoğun olarak kullanılan Eskişehir-Sarıcakaya-Nanlıhan yolunu da yapıyoruz. Biliyorsunuz Eskişehir, Hızlı Tren ile tanışan ilk ilimiz. Konuşulacak, söylenecek çok şey var. Ama çok konuşmaktan ise daha fazla iş yapmaya ihtiyaç var" diye konuştu.

Yıldırım’ın konuşmalarının ardından Alp Sivil Havacılık Sahibi Alp Alpata tarafından Başbakan Binali Yıldırım’a plaket ve hediye takdim edildi.
Ardından katılımcılarla birlikte açılış kurdelesi kesildi.
Törene Başbakan Yıldırım’ın yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk özlü ile çok sayıda davetli katıldı.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.