"Eskişehir'i model şehir yapmalıyız!"

“Eskişehir’i model şehir yapmalıyız!”
AK Parti Milletvekili aday adaylarından Ali Demirel’i bu hafta köşemize konuk ettik. Demirel ile aday olma nedenlerinden tutun da gerçekleştirmek istediği projelere kadar samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Siyasete 2002 yılında...

AK Parti Milletvekili aday adaylarından Ali Demirel'i bu hafta köşemize konuk ettik. Demirel ile aday olma nedenlerinden tutun da gerçekleştirmek istediği projelere kadar samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Siyasete 2002 yılında AK Parti'de başladığını söyleyen Demirel, "Biz vekillik görevini temsil makamından öte hizmet ocağı olarak görüyoruz. Eskişehir'in standartları daha yüksek, dayanışma ve paylaşım kültürü daha kuvvetli, model bir şehir olması için elimden gelenin fazlasını yapacağım" dedi.


İlk olarak şunu sormak istiyorum. Siyasete başlama fikri nasıl oluştu?

Siyasete ben 2002 yılında AK Parti'yle başladım. AK Parti'nin kurulduğu yıllardan önce ben devlet memuruydum. Herhangi bir partiye üye olma ya da kayıt olma gibi bir şansımız yoktu. 2002 yılında AK Parti'de başladım. O zamanlar yönetimler de falan değildik tabi. Sandık başkanlığı gibi ne işler verilirse onları yapıyorduk. 2009 yılında Tepebaşı Belediye Meclis Üyesi adayı oldum. 2009'dan 2014 yılına kadar il yönetiminde görev yaptım. Siyasi hayatım böyle başladı. Tabii siyasi hayat denilince bunun bir ideal olduğunu düşünüyorum. Bir mevkie geleyim, bir makama geleyim gibi bir düşüncem hiçbir zaman olmadı. Bana zamanında Tepebaşı İlçe Başkanlığı görevini de teklif ettiler, ben kabul etmedim. Kendime göre bir takım ilkelerim var. 2014 yılı kongresinde yine teklif geldi, yönetime girmedim. 2015 yılında da aday adayı oldum.

Aday olma nedenleriniz nelerdi?

Milletvekilliği üzerinde iyi düşünülmesi gereken taşıması zor bir sıfat. Milletimiz bizi vekil tayin ettiğinde bize kendisini temsil etme yetkisini vermiş oluyor. Biz vekillik görevini temsil makamından öte hizmet ocağı olarak görüyoruz. Eskişehir'in standartları daha yüksek, dayanışma ve paylaşım kültürü daha kuvvetli, model bir şehir olması için elimden gelenin fazlasını yapacağım.


Peki, neden AK Parti?

Benim dünya görüşüme en uygun parti AK Parti. Muhafazakar bir aileyiz. Milli değerlerimizin, dini değerlerimizi yaşamak isteyen bir aileyiz. O açıdan benim dünya görüşüme en uygun parti AK Parti.

"HAYATIN KENDİSİ BİR SİYASET!"

İlk altıya gireceğinizi düşünüyor musunuz?

Düşünmesek zaten aday adayı olmazdık. Temayül yoklamasında, teşkilat yoklamasında ben birinci çıktım. Bu açıdan bakarsak teşkilatın gönlünde vekil olduk, buna genel merkez nasıl bakar bilemiyorum. 37 tane birbirinden değerli arkadaşımız var. Genel merkez en doğru kararı verecektir. İlk altıya da girerim diye umut ediyorum. Siyaset sadece milletvekili olunca ya da belediye başkanı olunca değil, onun dışında da yapılıyor. Hayatın kendisi bir siyaset.

Milletvekili olursanız ne gibi projeleri hayata geçirmek istiyorsunuz?


Ben vekil olursam şunu yapacağım, bunu yapacağım demek biraz abartı olur, yalan söylemiş oluruz. Ama şöyle bir şey var. Takip edeceğiniz projeler var. Eskişehir'de yapılamayan ya da geciken işleri hızlandırma adına her şeyi yapabiliriz. Ama ben ille şunu yapacağım diye bir şey söylemem söz konusu değil. En azından şu aşamada bir şey söylemek mümkün değil. Örneğin mutfağa girip yumurta pişireyim diyorsunuz ama dolap da yumurta yoksa yapacağınız bir şey var mı? Yok. Onun için işin içine girmeden ben şu projeyi yaparım, ederim gibi cümleler kurmanın anlamı yok. Kendimi kandırmış olurum, söylediğim zaman insanları kandırmış olurum.

Eskişehir'de genel seçimlerin nasıl sonuçlanacağını düşünüyorsunuz?

Yüzde 99 3-2 1 şeklinde olacağını düşünüyorum. 3 AK Parti vekili, 2 CHP, 1'de MHP'den çıkar. Tabi siyaset bu, her an her şey değişebilir. AK Parti teşkilat, adaylar ve STK'lar olarak tüm gücünü kullandığı zaman ben 4'ü de çıkarabileceğine inanıyorum. AK Parti bir heyecan. Önümüze hedefler koyuyor. Diyor ki ben 2023 yılında şunları yapacağım. 2053, 2071'de şunları hedefliyorum. AK Parti'den önce hiçbir kamu, kurum ya da kuruluşunda misyon ya da vizyon kelimesini duydunuz mu? Bu bakımdan AK Parti bir hizmet partisi, hedef koyuyor. Bunları koyduğu zaman da ister istemez bir heyecan duyuyorsunuz.

Milletvekili olursanız Eskişehir'deki ilk hedefiniz nedir?

Baktığınız zaman trafik, kent meydanı sorun gibi gözüküyor. Bana göre Eskişehir'in en büyük sorunu iletişim. STK'lar olsun, belediyeler olsun, milletvekilleri olsun bir araya gelmek zorunda. Bu AK Parti ya da CHP, MHP fark etmez. Herkes milletvekillerimizin gelip sorunlarımızı dinlememesinden şikayetçi. Bu herkes için geçerli. Ulaşılabilir, sorun dinleyebilecek milletvekilleri istiyorlar. Eskişehir'in en büyük sorunu iletişimsizlik ve ilk olarak bunu çözmek istiyorum.

Sorularımıza içtenlikle yanıt verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Asıl ben zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.