“Eskişehir’i Türkiye’nin merkezi yapacağız!”

"Eskişehir'i Türkiye'nin merkezi yapacağız!"

Başbakan Davutoğlu, partisince Sıhhiye Meydanı’nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.Davutoğlu, konuşmasına, "Kahramanların şahı Seyit Battal Gazi’ye selam olsun, Türkçemizin piri Yunus Emre’ye selam olsun, Nasrettin Hoca’ya...

Başbakan Davutoğlu, partisince Sıhhiye Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.
Davutoğlu, konuşmasına, "Kahramanların şahı Seyit Battal Gazi'ye selam olsun, Türkçemizin piri Yunus Emre'ye selam olsun, Nasrettin Hoca'ya selam olsun, demokrasimizin piri Adnan Menderes'e ve onun şehit arkadaşı Hasan Polatkan'a selam olsun" şeklindeki sözleriyle başladı.
"Gelin alıp, gönül verdiğim Eskişehir'e selam olsun" diyen Davutoğlu, alana asılan "Yesevi'nin Hikmeti, Mevlana'nın emaneti, Yok Milletin Endişesi, Eskişehir'in eniştesi" yazılı pankartı okudu.
Davutoğlu, "Bugün benim gönül günüm. Afyon, Sare Hanım'ın doğduğu yer, büyüdüğü yer Eskişehir. Dolayısıyla Eskişehir'den gelin aldım" ifadelerini kullandı.
Eskişehir'deki mitinge gecikmeli katıldığını belirten Davutoğlu, kendisini bekleyenlere teşekkür etti. Davutoğlu, "Gecikmeme rağmen biliyordum, hava kararsa da yağmur da yağsa ne olursa olsun 'Eskişehir, eniştesini bekler' dedim ve beni mahcup etmediniz. Bir kez daha teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Mitinge katılımın yoğun olduğunu, alanın gerisinde bulunanları göremediğini dile getiren Davutoğlu, kendisini balkondan dinleyenlere de teşekkür etti.
"Biz, Eskişehir'i gönlümüze yazmıştık anlaşılanEskişehir de bizi gönlüne yazmış" diyen Davutoğlu, "Eskişehir'in tarihi, Eskişehir'in dili, insanı bizi konuşur" dedi. Dün, Yassıada'da şehit Başbakan Adnan Menderes'in huzurunda bulunduklarını anımsatan Davutoğlu, "Orada bir yiğit daha vardı, Hasan Polatkan. Allah rahmet eylesin, bu Miraç Kandili'nde sizlerin miracınızı tebrik ediyorum hem de şehitlerimize rahmet diliyorum" diye konuştu.

HAVALİMANI'NIN ADINI, 'HASAN POLATKAN HAVALİMANI' YAPIYORUZ"
Eskişehir'deki havalimanının da ismini değiştirme kararı aldıklarını bildiren Davutoğlu, "Biraz önce, indiğim Eskişehir Havalimanı'nın adını 'Hasan Polatkan Havalimanı' yapıyoruz. Ta ki inen her uçak, gelen her yolcu, giden her yolcu, Türk demokrasi tarihinin bu aziz şehidine hürmet etsin, Fatiha bağışlasın" değerlendirmesinde bulundu.

- "MİLLİ İRADEDEN BİR SANTİM DAHİ TAVİZ VERMEYECEĞİZ"
Vatandaşlardan, 7 Haziran'da bir demokrasi dersi vermesini isteyen Davutoğlu, bu ilden AK Parti için 5 milletvekili istedi. "Siz, bize 5 milletvekili verin, inşallah 6. milletvekiliniz, enişteniz Ahmet" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şimdi gelin hep beraber muhasebe yapalım. Bundan 65 yıl önce, 1950'de, 14 Mayıs'ta, Adnan Menderes, milli iradeyle iktidara geldi. Daha önemlisi, Eskişehir'in farkını gösteren, özellikle, 1 Mayıs 1948'de demokrasi yoluna çıkarken, Adnan Menderes'in ilk miting yaptığı şehir, Eskişehir. Çünkü Menderes biliyordu ki Eskişehir'i arkasına alan, milli iradeye sahip çıkar. Eskişehir, Türk demokrasinin beşiği olacak. O mübarek insan, demokrasi fatihi ve şehidi millete hizmetten başka bir şey düşünmedi ama darbeciler onu ve aziz iki arkadaşını şehit ettiler. Dışişleri Bakanı olduğumda, İstanbul'a ilk ziyaretimde, Zorlu'yu ziyaret ettim, Hasan Polatkan'a Fatiha bağışladım. Başbakan olduğumda, Ebu Eyyüb-el Ensari'den, Fatih Sultan Mehmet'ten sonra Adnan Menderes'in huzuruna vardım. Demokrasi fişeğini, işaret fişeğini burada yaktığı için buradayım. Kim ne yaparsa yapsın, hangi tuzağı kurarsa kursun, Eskişehir şahit olsun ki demokrasiden, özgürlüklerden, milli iradeden bir santim dahi taviz vermeyeceğiz."
YOLUMUZ POLATKAN'IN YOLU
Davutoğlu, Sıhhiye Meydanı'nda, gerçekleştirilen mitingde, 7 Haziran'da çıkacakları yolun Şeyh Edebali'nin, Osmanlı'yı adaletle cihan devleti yapanların, İstiklal Harbi'nde İzmir'e doğru yürüyen istiklal kahramanlarının yolu, idam sehpasına onurla yürüyen Hasan Polatkanların yolu olduğunu belirtti.

SİYASETTE BİR DOĞRU DÖRT YANLIŞ GÖTÜRÜYOR
ÖSYM sınavlarında, dört yanlışın bir doğruyu, siyasette ise bir doğrunun dört yanlışı götürdüğünü belirten Davutoğlu, buradaki doğrunun AK Parti olduğunun altını çizdi.
AK Parti meydana çıktığında dört yanlışın birden gideceğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Yanlış bir, millete tek parti döneminde zulmeden 27 Mayıs'a açıkça karşı çıkamayan, vesayetçilerle işbirliği yapan CHP. Yanlış iki, milliyetçilik demekle birlikte 2002'de Türkiye'yi namerde muhtaç edip sonra koltuğu bırakıp giden MHP. Yanlış üç, batıda 'özgürlük, barış' deyip, doğuda 6-7 Ekim provokasyonu yapan, 'Kudüs Yahudilerin mekanıdır' diyen, HDP. Yanlış dört, bütün bunlarla işbirliği yapan, paralel. Şimdi Eskişehir bu dört yanlışı bir doğruyla götürecek miyiz? Bir doğru var onlar paralel, onlar üçgen, 3 parti bir paralel. Biz neyiz biliyor musunuz? Dümdüz, istikamet üzere yürüyen, sırat-ı müstakim yolcularıyız. Sırat-ı müstakim. Doğru yolun yolcuları, istikamet üzere olanlar, Miraç Kandiliniz mübarek olsun."
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "2002'den bu yana Türkiye öylesine bir kudrete, öylesine bir güce sahip oldu ki artık ayakları üzerinde doğrulmuş bir dev var. Kimse bu devin diz çökmesine sebep olamaz. Bu dev bir daha diz çökmeyecek" dedi.
Davutoğlu, partisinin Eskişehir mitinginde yaptığı konuşmada, Eskişehir'den cihan devletinin harmanlandığını söyledi.
Bu devletin Balkanlar'a, Ortadoğu'ya Kafkaslar'a, Afrika'ya bir gölgelik olduğunu ve 7 iklime hükmettiğini anlatan Davutoğlu, küçülmeye başladığında, birçok uluslararası komployla vatan toprağı işgal edildiğinde, bütün o topraklardakilerin Anadolu'ya sığındıklarını anımsattı.
Kırım Tatarlarının, Balkanlardan muhacirlerin Eskişehir'e geldiklerini belirten Başbakan Davutoğlu, "Eskişehir bizim millet harmanımız oldu" ifadesini kullandı.

ESKİŞEHİR'İ TÜRKİYE'NİN MERKEZİ YAPACAĞIZ!
Daha sonra Eskişehir için yapacakları çalışmalara dair bilgiler veren başbakan Davutoğlu, Eskişehir denilince mihenk taşı olarak demiryollarının akla geldiğini söyledi. Bu yüzden Eskişehir'i yüksek hızlı trenlerin merkezi haline getireceklerini anlatan Davutoğlu; "Eskişehir önce Ankara, sonra İstanbul'a bağlandı. Son olarakta Mevlana'nın memleketi Konya'ya bağlandı. Sırada Bursa var. Bursa'ya bağlandıktan sonra Eskişehir Türk devletlerinin başkentlerine bağlanmış olacak. Eskişehir sadece demiryollarının değil, eğitimin, sanatın, sağlığın ve turizmin de merkezi olacak. Eskişehir'i Türk Dünyası Başkenti biz yaptık. Dede Korkut parkını yaptık. Eskişehirspor'a 33 bin kişilik stadyumu biz yapıyoruz. Eski stadyumun yerine de Türkiye'nin en büyük meydanını yapacağız. 3 yeni hastane yapacağız. Yunusemre Devlet Hastanesi bitiyor. 1018 yataklı şehir hastanesinin de projeleri bitti, hayırlı olsun. Bir başka haberim de Azerbaycan'dan. Azerbaycan'dan yıla çıkacak olan doğalgaz boru hattı da yine Eskişehir'den geçecek. Yani onlar konuşur, Ak Parti yapar!" diye konuştu.
Davutoğlu daha sonra Eskişehirlilerden destek sözü aldı ve vatandaşlara karanfil dağıttı. Davutoğlu son olarak milletvekili adayları ile birlikte mitinge gelen kalabalığı selamlayarak mitingini noktaladı.

MİTİNGDEN NOTLAR

+ Ak Parti ilk kez miting yeri olarak Gaffar Okkan Caddesi'ni seçti.
Önceki günden bu yana trafiğe kapatılan yeni miting alanına binlerce kişi geldi.
+ Başbakan Bilecik mitingi nedeniyle Eskişehir'e hayli gecikmeli geldi. Bilecik'ten helikopterle kente gelen Davutoğlu, belirtilen miting saatinden tam iki saat sonra kürsüye çıkabildi.
+ Yaşanan gecikmeye rağmen meydanı dolduran binlerce kişi alanı terk etmedi.
+ Gündüz saatlerinde başlayan miting, havanın kararmasına rağmen devam etti.
+ Davutoğlu'na Eskişehirspor'un 50nci yıl logosunu taşıyan bir Eskişehirspor kaşkolu armağan edildi. Davutoğlu kaşkolu miting boyunca boynundan çıkarmadı.
+ Davutoğlu bir saati aşkın sürede konuşarak Eskişehirlilere hitap etti.
+ Kararan havada mitingi dolduran Eskişehirliler, Davutoğlu'na sloganları ve cep telefonlarının ışıkları ile eşlik etti.
+ Davutoğlu sık sık Eskişehirlilere 'kayınçolarım' ve 'baldızlarım' diye hitap etti.
+ Mitingin başında 5 vekil isteyen Davutoğlu, hatasını anlayıp mitingin sonlarına doğru Eskişehirlilerden 6 vekil istedi.
+ Davutoğlu'da tıpkı Erdoğan gibi konuşmasına, isimlerini tek tek sayarak şehrin ilçelerine selam yollayarak başladı.
+ Miting sonrası Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte vatandaşlara karanfil dağıttı.
+ Meydanda yaşanan coşku nedeniyle Davutoğlu miting sonrası uzun süre podyumdan ayrılamadı. Miting sona ermesine rağmen Davutoğlu tekrar mikrofonu eline alıp Eskişehirlilerin kandilini kutlayarak şehre veda etti.
+ Mitingde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Alanı dolduran kalabalık miting sonrası alanı aynı şekilde boşalttı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.