“Fazla emekten ve fazla nöbet ücretinden tasarruf olmaz”

“Fazla emekten ve fazla nöbet ücretinden tasarruf olmaz”
Yeni Sendika Genel Başkanı Yardımcısı Abdukbaki Tekin, 17 Mayıs’ta çıkartılan kamuda tasarruf tedbirlerini değerlendirdi.

Kamu kaynaklarının tasarruf tedbirleri kapsamında etkili, ekonomik ve verimli kullanılması, kurumlarımızın harcamalarında tasarruf sağlanması amacıyla çıkartılan 2024/7 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 17 Mayıs 2024 tarih ve 32549 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanmıştı. Yeni Sendika Genel Başkanı Yardımcısı Abdukbaki Tekin, genelge ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmelerde bulundu.

“TASARRUFA EVET AMA SAĞLIKTA TASARRUF OLMAZ”

Tekin, “Kamuda israfını önleyecek, verimliliği artıracak çalışmaları destekliyoruz. Ancak yaşadığımız ekonomik sıkıntıların telafisini, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının haklarında kısıtlamada aranmasını da yadırgıyoruz. Emeğin karşılığı olarak verilen mali hakları kısarak tasarruf olmaz. Tasarruf ancak çalışanlar arasında adaletli bir yapıyı oluşturularak olur. Tasarruf yapılacaksa bu doktorumuzun, hemşiremizin, ebemizin, tıbbi sekreterimizin, laboratuvar teknisyenimizin, radyoloji teknikerimizin, memurumuzun fazla çalışma ve nöbet ücretinin kısıtlamasından olmamalı. Verilen emek, tutulan nöbetin karşılığında verilecek ücretler kurtarılan tedavi edilen yaşama tutundurulan bir canın yerini alabilir mi? Alacağına inanıyorsanız, yanılıyorsunuz ya da yanıltılıyorsunuz. Tasarrufa evet ama sağlıkta tasarruf olmaz” diye konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINI YOK ETMEYE ÇALIŞMAYIN”

Tekin, “Bu tür tasarruf tedbirleri sahada sağlık çalışanlarımızın iş yükünü artıracaktır. Son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet keyfi uygulamalar, mobbingler, ekonomik ve sosyal kayıplar nedeni ile düşük olan moral ve motivasyonunun daha da düşmesine sebep olacaktır. Bütün bunların sonucunda vatandaşlarımızın sağlık sistemimizden memnuniyetinin yanı sıra hizmet kalitesinin düşmesi de net bir şekilde gözlemlenebilecektir. Tasarruf yapacaksak eğer; kamu servisinden, koruyucu giyim yardımından, fazla mesai ve nöbet ücretinden daha önce; etkin, verimli ve hesap verilebilir adaletli bir sistemi oluşturmak için adım atalım. Mesleki saygınlığı artıralım, çalışanlar arasında ki gelir adaletsizliğini giderelim, çalışan memnuniyetini yükseltelim. Tasarruf noktasında gerçekçi, gözle görünür birçok çözüm önerisini ortaya sunmak gerekir. Sağlık çalışanları yaşatmaya çalışırken, siz onları yok etmeye çalışmayın” diye devam etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.