Frig Kültür Yolu tanıtılıyor!

Frig Kültür Yolu tanıtılıyor!
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından düzenlenen “Frig Yolu’’ adlı etkinlik, Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Kırmızı Salon’da gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinliğe Ankara Üniversitesi Mühendislik...

Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından düzenlenen "Frig Yolu'' adlı etkinlik, Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Kırmızı Salon'da gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinliğe Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Sarı katıldı.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen etkinlikte, Frig Yolu rotalarının mimarı olan Prof. Dr. Hüseyin Sarı, bu projenin amaçları ve bundan sonrası için oluşturulacak planlar hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Hüseyin Sarı, sunumuna Türkiye'de bulunan kültür yollarını tanıtarak başladı. Prof. Dr. Sarı, kültür yollarının bu isim altında adlandırılması için gereken belirli özelliklerden bahsetti. Kültür yollarının ulaşım amaçlı oluşturulan diğer yollardan farklı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sarı, turizm açısından büyük önem taşıyan bu yolların korunması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Hüseyin Sarı ayrıca, tarihi ve manevi değerleri yansıtıcı bu yolların turizme açılabilmesi için uluslararası standartlarda işaretlenmiş olması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Hüseyin Sarı, belirlenen yürüyüş yollarının her birine kırmızı-beyaz boyalarla işaretler koyduklarını, bu sayede herkesin kolaylıkla bu yürüyüş yolunu kullanabileceğini ifade etti.
Prof. Dr. Hüseyin Sarı, Frig Yolu'nun kapsadığı bölge olan Ankara- Afyon- Kütahya-Eskişehir havzasının sadece bozkır gibi algılanan coğrafi yapısının aslında ne kadar zengin olduğuna da değindi. Prof. Dr. Sarı, yürüyüş yoluna yerleştirilen 109 direk ve 217 yön levhasıyla herkesin yön konusunda rahat edebileceğini belirtti. Prof. Dr. Sarı son olarak, yürüyüş yolunda bulunan konaklama imkânlarından ve güvenlik için alınması gereken önlemlerden bahsetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.