Hükümet kararlı muhalefet tepkili

Hükümet kararlı muhalefet tepkili
Alpu’da yer alan kömür rezervlerinin enerjiye dönüştürülmesi amacıyla kurulması planlanan termik santral konusunda tartışmalar sertleşiyor. Dün yapılan açıklamalar, hükümetin bu konuda ısrarcı olduğunu ortaya koyarken,...Alpu’da yer alan kömür rezervlerinin enerjiye dönüştürülmesi amacıyla kurulması planlanan termik santral konusunda tartışmalar sertleşiyor. Dün yapılan açıklamalar, hükümetin bu konuda ısrarcı olduğunu ortaya koyarken, muhalefet ise santrale karşı söylemlerini giderek sertleştiriyor.
ERDOĞAN; “MUTLAKA YAPACAĞIZ”
Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan Elektrik Santralleri Toplu Açılış Törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Termik santrallerde yoğun bir hareketlenme başladı. öbür taraftan güneş enerjisinde, rüzgar enerjisinde önemli adımlar atılmaya başlandı. Biz şuanda enerji dendiği zaman onun alt yapısını oluşturan ne varsa Türkiye artık bunları kullanır hale geldi. Şimdi nükleere giriyoruz, nükleer de birilerini rahatsız ediyor.” Dedi.
Erdoğan, “Tüm tesislerimizin makinelerini takır takır çalıştığı bir Türkiye istiyoruz. Kömür rezervlerimizi batıdan doğuya kullanmak zorundayız. Bir dönem HES'lerin bölücü terör örgütü ile mücadele için inşaa edildiği yalanını ortaya attılar. Eğer HES'ler bölücü örgütlerin saldırılarına engel teşkil ediyorsa biz doğru yoldayız. Hidroelektrik enerjide o barajlar bize farklı kazanımlar sağlıyor. Şimdi nükleere giriyoruz, o da birilerini rahatsız ediyor. Rahatsız olsanız da olmasanız da biz yapacağız. Derdimiz, bu enerjiyi kilowatt/saatte ne kadar ucuza ulaştırırız” diye konuştu.
ALBAYRAK; “PORSUK çAYI’YLA Hİç ALAKASI YOK!”
TBMM’deki Plan Bütçe Komisyonunda konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak ise, “önümüzdeki dönemde Eskişehir, Afyon, Konya ve Trakya kömür sahalarında bulunan yaklaşık 3,5 milyar ton kömür rezervlerimizde ekonomimize kazandırılacaktır” Dedi.
Komisyon toplantısında çakırözer’in sözlerine yanıt veren Bakan Albayrak şu ifadeleri kullandı, “Sular böyle olacak, bütün ova yok olacak.” Şimdi, biraz araştırırsak bu işletmenin kapalı işletme olduğunu biliriz. “Atık su” diyoruz, Porsuk çayı. Doğru değil, Porsuk çayı’yla hiç alakası yok. Dibinde Gökçekaya Barajı var, oradan alacak. Kuyularla ilgili DSİ’yle bir çalışma yaptırdık, merak etmeyin. Bir sürü kuyu kazdırarak tek tek 100 ile 150 metrelik kuyular ölçüsünde bütün topografiyi inceledik, sıkıntı yok, suya dokunmuyoruz. Niye? Asgari 300 ile 600 metre kazarak, yerin altına girerek - helikopterle o sahayı ben kaç kere gezdim - bütün o alanı, yamacı, dağı, yerleşim yerlerinden en uzak yere nasıl konumlandırılac ağını ve en önemlisi, baca sistemleri açısından en çevreci teknolojilerle bezeneceği, hepsinin şartnamesini de buraya koyduk.”
KEŞKE DAHA FAZLA DAĞITILSAYDI
Komisyon toplantısında Alpu’da bulunan muhtarlar ile yapılan toplantıda dağıtıldığı söylenen hediyeler konusuna değinen çakırözer, “Sayın Bakanım toplantıya katılan muhtarlarımıza verilen bir de çanta var. Burada yanımda getirdim. İçinde neler var sayayım; yara merhemi, cilt maskesi, sabun, tüy dökücü krem, güneş kremi, şampuan termos ve zeytinyağları var.” deyince, Bakan Albayrak, “Neymiş? Kozmetik ürünler verilmiş. O ürünlerin hepsi kömürden üretilmiş, Türkiye Kömür İşletmelerinin, kömürlerin doğal ve organik şartlarla iyileştirilerek verildiği… E, muhtarımıza arkadaşlar vermiş. Başlarına minnet, daha fazla verselermiş keşke!” ifadelerini kullandı.
öN YARGILI OLUNMAMALI
Komisyonda söz alan Ak Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ise “Sayın Bakanım, ben Utku çakırözer Sevgili Milletvekili Arkadaşımın kaygılarına katılıyorum ama burada şunu önermek istiyorum: öncelikle bu konularda -ben kendi adıma konuşuyorum- uzman değilim, ne termik santral ne nükleer enerji. Dolayısıyla, öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Eskişehir'deki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bence başlangıçta bir önyargıyla başlanıldı yani kamuoyunda. Bunu kaldırmamız gerektiğini düşünüyorum yani şunu öneriyorum ben: Hem Ak Parti milletvekilleri olarak hem CHP milletvekilleri olarak hep birlikte bu konuyu öğrenelim, artılarını eksilerini öğrenelim. Enerji Bakanlığımızda çok yetkin bürokratlarımız, bu işlerle ilgilenen kişiler var ve onlardan bilgi alalım. Ben kendim araştırmaya başladım. çok güzel bilgiler alıyorum. Dolayısıyla, önyargılı yaklaşmadan önce bilgiyle, bilgi bazlı yorumlar yapalım, benim bütün Eskişehir'e çağrım bu” diye konuştu.
“SANTRAL RANT PROJESİDİR”
CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel ise, Eskişehir’e kurulması planlanan kömürlü termik santralin, Eskişehir’e ve Eskişehir halkına ihanet olduğunu söyledi.
Yazılı bir basın açıklaması yapan CHP’li Yüksel, yetkilileri ve halkı duyarlı olamaya davet etti. Yaptığı açıklamada termik santralin Eskişehir ve Eskişehir halkına ihanet derecesinde sakıncalı olduğuna dikkat çeken Cemal Okan Yüksel; “İktidar enerji politikalarını, rant ekseninde şekillendiriyor. Enerji verimliliği bu kadar düşük, çevresel zararı ise rekor derecede yüksek olan kömürlü termik santralin rant harici bir açıklaması olamaz. Eskişehir’i rant eksenine kurban etmek istiyorlar. Buna izin mi vereceğiz?” diye sordu.
  “ALPU OVAMIZA KIYMAYIN”
CHP Eskişehir Milletvekili Utku çakırözer de,  Alpu’da kurulması planlanan termik santrali Meclis gündemine taşıyarak, tarıma, hayvancılığa, gıda sağlığına ve çevreye zarar verecek olan bu projeden vazgeçilmesi için Enerji Bakanı Berat Albayrak’a çağrıda bulundu. çakırözer Bakan Albayrak’a, “Eskişehir'in geleceğini düşünen herkes bu projenin karşısında. Dünyada termik ve nükleer santrallerden vazgeçiliyor. Gelişmiş ülkelerde kömür ocakları kapatılıyor.  Eskişehirimizi, Eskişehirlilerimizi derinden kaygılandıran bu projeden bir an önce vazgeçelim” çağrısında bulundu.
çakırözer, “Tabi ki kömür milli zenginliğimiz. Ancak bizim başka milli zenginliklerimiz de var. İşte Alpu Ovamız. Tarım açısından Türkiye’nin en verimli ovalarından biri olduğunu birkaç ay önce Resmi Gazete’de burayı Büyük Ova ilan ederek kendiniz açıkladınız. Tarım dışı kullanılamaz dediniz. Sadece Eskişehirimizin değil tüm ülkenin tahıl ambarı. Böylesine verimli Alpu ovamıza kıymayalım.” Şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.