İmar yönetmeliği değişiyor

İmar yönetmeliği değişiyor

Büyükşehir imar yönetmeliği bakanlığın yaptığı düzenleme doğrultusunda değişiyor. Yönetmelikte yapılacak değişiklikle kat yüksekliği, giriş katları, ayrık nizam sistemi gibi pek çok konu ile ilgili yönetmelikler yeniden...


Büyükşehir imar yönetmeliği bakanlığın yaptığı düzenleme doğrultusunda değişiyor. Yönetmelikte yapılacak değişiklikle kat yüksekliği, giriş katları, ayrık nizam sistemi gibi pek çok konu ile ilgili yönetmelikler yeniden belirlenecek.

Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayının ilk haftasında olağan üstü toplanarak imar kanununda yapılan değişiklikleri görüştü.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği ile ilgili imar ve bayındırlık komisyonu raporunda şehrin imarını ilgilendiren önemli detaylar meclis gündeminde masaya yatırıldı. 
Kat yükseklikleri, giriş katları, parsellerdeki imar büyüklükleri, ayrık nizam sistemi, gibi pek çok önemli konuların yer aldığı maddede, imar yönetmeliğinde gerçekleşecek en dikkat çeken değişiklik ise ticaret alanları ile ilgili olacak.
İmar planında ticaret yeri olarak belirlenen binalarda önceki planlara göre konut bulundurulamıyordu. Bu plan değişikliği ile bunun önü açılmış oldu. Ticaret yeri olarak planda yer alan binanın zemin katında ticaret yapan kişi, üst katları konut olarak karma kullanabilecek.
Bakanlık tarafından yayınlanan planlı alanlar yönetmeliği 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girdi. Buna göre her Büyükşehir Belediyesi ve her il kendi yönetmeliğini hazırladı. Bu yönetmelikte değiştirilebilir maddeler şehre göre uyarlandı. Büyükşehir belediye meclis üyeleri tarafından hazırlanan yeni imar yönetmeliği perşembe günü tamamlanmasının ardından cuma akşamı yeni bir değişiklik yapıldı. Bu sebeple ilgili madde, gereken revizyonlar yapılarak bir sonraki olağan meclis toplantısında görüşülmek üzere, İmar Komisyonuna iade edildi.
Odunpazarı ve Tepebaşı belediyelerinde ise var olan plan notlarında yeni kanuna göre revizyon yapıldı. Her iki alt belediyenin plan notları meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.