“Kahvede otursanız en az yirmi iş fikri verirler”

"Kahvede otursanız en az yirmi iş fikri verirler"

Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi’nde "Proje Fabrikası" adı altında gerçekleşen söyleşinin konukları iki girişimciydi.Elektrik Elektronik Kulübü’nün organize ettiği söyleşiye katılan konuklar Mavi Salon’da yaklaşık...

Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi'nde "Proje Fabrikası" adı altında gerçekleşen söyleşinin konukları iki girişimciydi.
Elektrik Elektronik Kulübü'nün organize ettiği söyleşiye katılan konuklar Mavi Salon'da yaklaşık 50 kişilik bir gruba hitap etti. Sözü ilk alan konuşmacı, işletme eğitiminin ardından danışmanlık şirketlerinde çalışan, daha sonra da MG Danışmanlık adındaki kendi danışmanlık şirketini kuran Gülsüm Çıracı oldu. Gelen insanların öncelikle hangi konularda yardım istediğini aktaran Çıracı, kendisine en çok "Hangi iş koluna girmeliyim, sizce hangisinde başarılı olabilirim" sorularının yöneltildiğini belirtti.
Çıracı konuşmasında özellikle girişimcilik kavramı üzerinde durdu ve salona yönelttiği "Girişimci kimdir?" sorusuna aldığı cevaplardan sonra, girişimci kavramını "kendi işini kuran, risk alabilen, fırsatları gözlemleyen kişi" olarak tanımladı. Tanınmış iş adamı Ali Sabancı'nın "analitik hayalperest" şeklinde tabir ettiği girişimci tanımından yola çıkarak "Girişimci hayalleri olan kişidir" diyen Çıracı, artık günümüzde girişimcinin sadece kendi işini kuran değil, aynı zamanda yenilik yaratabilen kişi olduğunu söyledi.
Girişimciliğin çevreden gelen salt öneri ve fikirlerden oluşamayacağını belirten Çıracı, "herhangi bir kahvehaneye girip otursanız size en az yirmi iş fikri verirler. Fakat fikri verende onu uygulama cesareti yoktur. Daha sonra, söylediği iş tutarsa ben sana söylemiştim der, tutmazsa da bu işe iyi ki girmemişim der" diyerek toplumdaki genel anlayışa dikkati çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.