Kimya Mühendisleri oda yönetimi görevden alındı

Kimya Mühendisleri oda yönetimi görevden alındı

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası yönetim kurulu mahkeme kararıyla görevden alındı. TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu kararın hukuksuz olduğunu belirtti.TMMOB Kimya Mühendisleri Odası, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından...


TMMOB Kimya Mühendisleri Odası yönetim kurulu mahkeme kararıyla görevden alındı. TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu kararın hukuksuz olduğunu belirtti.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmek istenen denetimi "hukuki dayanağı bulunmadığı" gerekçesiyle kabul etmemişti. Bunun üzerine bakanlık Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyelerinin görevden alınması talebiyle dava açmıştı. TMMOB Kimya Mühendisleri Odası'na yönelik davanın 3'üncü duruşması Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü.
Duruşmada mahkeme heyeti bakanlık talebini onaylayarak Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun görevine son verilmesine, oda seçimlerinin oda ana yönetmeliğine göre yenilenmesine karar verdi.
TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu adına açıklama yapan Neşet Aykanat karara tepki gösterdi.  Aykanat, odanın muhalif kimliği nedeniyle hedef olduğunu belirtti. Aykanat açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “2014 yılından bu yana devam eden bu süreç ve mahkemenin Kimya Mühendisleri Odamız hakkında verdiği bu karar hukukla ilgili değil, tamamıyla AKP’nin siyasal çıkarları ile ilgilidir. OHAL düzeniyle birlikte güçler ayrılığı ortadan kaldırarak yasama, yürütme ve yargı organlarını doğrudan Saray’a bağlayan AKP, inşa ettiği bu tek adam rejimiyle, emek ve meslek örgütlerini de etkisizleştirmeye çalışmaktadır. İktidara geldiği günden beri neoliberal politikalar doğrultusunda ülkenin tüm zenginliklerini sermayeye peşkeş çeken, doğal kaynaklarımızı yağmalayan, şehirlerimizi ranta kurban eden AKP, TMMOB ve Oda’larını kendisine engel olarak görmektedir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.