KKYDP ekonomik yatırım başvuruları başladı

KKYDP ekonomik yatırım başvuruları başladı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr.Halil ÇANKAYA , "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından; doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr.Halil ÇANKAYA , "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından; doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulmasına ilişkin kırsal kalkınma hibe destek programının usul ve esaslarını belirleyen "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Tebliği 04 Eylül 2012 tarihli ve 28401 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı" dedi.
Ekonomik yatırım konuları için gerçek kişiler, şirketler, tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ile bunların üst birlikleri tarafından teklif edilen yatırımların destekleneceğini bidiren İl Müdürü Çankaya, konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
"Ekonomik yatırımlara yönelik olarak; tarımsal ürünlerin depolanması, işlenmesi, paketlenmesine yönelik yeni yatırım tesislerinin yapımı, tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesine yönelik yatırımlar, tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik kısmen yapılmış yatırımların tamamlanmasına yönelik yatırımlar, alternatif enerji kaynakları kullanılan seraların yapımına yönelik yatırımlar ve tebliğ kapsamında yapılmış ve yapılacak tesislerde kullanılmak üzere alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, biyogaz, güneş, rüzgar enerjisi üretim tesisleri ve koyun, keçi, manda konularında sabit yatırım projeleri hibe desteği kapsamında değerlendirilir.
Hibeye esas proje tutarının % 50'si, program kaynaklarından finans edilecektir.
Programdan desteklenecek ekonomik yatırımlar için hibe miktarı üst limiti gerçek kişiler başvuruları için 150.000,00 TL, tüzel kişi başvurularında 600.000,00 TL'yi geçemez. Proje bütçeleri KDV hariç hazırlanır. Program kapsamındaki konulara ilişkin proje hazırlayarak yatırım teklifi vermek isteyen yatırımcıların bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren 60 (altmış) gün içerisinde yani 02 Kasım 2012 tarihi mesai bitimine kadar İl Müdürlüğümüze proje teklifi sunması gerekir. Daha fazla bilgi edinmek isteyen kişilerin www.tarimreformu.gov.tr. veya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğüne (Tel:3101717 / 214-215 ) müracaat edebilirler."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.