Kölelik düzenine "hayır"

Kölelik düzenine “hayır”
Taşeron sistemin sona ermesini isteyen ve taşeron üzerinden siyaset yapılmamasını isteyen DİSK’e bağlı işçiler Adalar’da bir araya geldi. Kölelik düzeninin artık bitmesini isteyen işçiler kadro talebinde bulundu. Öte yandan...

Taşeron sistemin sona ermesini isteyen ve taşeron üzerinden siyaset yapılmamasını isteyen DİSK’e bağlı işçiler Adalar’da bir araya geldi. Kölelik düzeninin artık bitmesini isteyen işçiler kadro talebinde bulundu. öte yandan yürüyüşe geçmek isteyen gruba polis OHAL nedeniyle izin vermedi.


Porsuk Bulvarında bir araya gelen sendika üyeleri taşeron sisteme tepki göstererek, insanca ve güvenceli bir şekilde çalışmak istediklerini dile getirdi.


DİSK’e bağlı Genel-İş sendikası tarafından düzenlenen yürüyüş polis engeline takıldı. Atatürk Caddesi girişinden adalar mevkiine yürümek isteyen sendikalı işçilere Olağanüstü Hal Uygulaması nedeniyle emniyet güçleri tarafından izin verilmedi.


GüVENCELİ İSTİHDAM İSTİYORUZ


Genel İş sendikası başkanı Remzi çalışkan ile Bursa şube başkanı Selahattin Atak’ın da katıldığı dünkü eylemde işçiler taleplerini sloganlar atarak açıkladı. Eskişehir’de ilgili bakanlığa çağrıda bulunan Sendika genel başkanı Remzi çalışkan “çalışma yaşamında bizlere her zaman iş cinayetlerini yaşatan taşeron sistemini istemiyoruz. Bu uygulamaya her zaman karşı çıktık. Bizler ayrımsız bir sitem istiyoruz. Arasında karbon kağıdı olan bir uygulamayı dayatmayın. Kamu sektöründe ve kamu hizmetlerin de taşeron olmamalıdır. Belediye hizmetlerinde ve kamu kurumları alanında yaygınlaşan taşeron uygulaması, işçilerin sendikal hak kayıpları gibi ciddi sonuçları da beraberinde getirmektedir. Taşeron şirket işçileri için talebimiz güvenceli istihdamdır. Taşeron şirket işçileri için planlanan bu tür güvencesiz istihdam düzenlemelerinin kabul edilmesi mümkün değildir. Bu içerikteki düzenlemeler kadro talebini karşılayamaz. Disk, Genel İş olarak bunu kabul etmiyoruz. Taşeronda çalışan işçilere kamuda ve özel sektörde güvenceli istihdam istiyoruz. Siyasi malzeme yapılamaz “dedi. çok sayıda işçinin katıldığı eylem yapılan basın açıklamasıyla olaysız bir şekilde son buldu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.