Kömür madeninde dinamit patladı 1 işçi yaşamını yitirdi

Kömür madeninde dinamit  patladı 1 işçi yaşamını yitirdi
Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde bulunan bir kömür madeninde dinamit patlaması sonucu 1 işçi hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, Koyunağılı köyünde özel bir şirkete ait termik santralin kömür madeninde işçiler...

Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde bulunan bir kömür madeninde dinamit patlaması sonucu 1 işçi hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, Koyunağılı köyünde özel bir şirkete ait termik santralin kömür madeninde işçiler dinamit kullanarak delik açma çalışması yaptı. Vardiyede işçilerden Hulusi Karail'in (39) patlatma yapılan yerde kazı çalışması yaparken, olay yerinde unutulan bir Dinamite temas etmesi sonucu patlama meydana geldi. Karail, olay yerinde hayatını kaybetti. Karail'in cenazesi Mihalıççık Gün Sazak Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsinin ardından memleketi Bartın'a gönderildi. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.
İş cinayetleri artarak devam ediyor
Yaşanan olaya işçi sendikalarından da tepki geldi. DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Şube Sekreteri Ünal Akkaya, iş cinayetlerinin artarak devam ettiğini iddia etti. Eskişehir'in Mihalıççık İlçesi'nde faaliyet gösteren maden ocağındaki tedbirsizliğin bir cana mal olduğunu kaydeden Akkaya, " Özelleştirme, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmaması, kamusal denetimin ve yaptırımın yetersizliği, sendikasızlaştırma böyle kaldığı sürece ne yazık ki bu kazalar devam edecektir" diye konuştu.
Sendikalaşma kolaylaştırılmalı
Türk-İş Şube Başkanı Necat Kılıç'ta, iş kazalarını aza indirmenin yolunun sendikalaşmadan geçtiğini belirtti. Sendikalı olan iş yerlerinde kayıt dışının olmadığını kaydeden Kılıç, " Devleti yönetenlerin birinci görevi sendikalaşmanın önünü kesmek değil, sendikalaşmayı kolaylaştıracak yasal düzenlemeyi çıkarmaktır. Böylece iş cinayetlerinin de önüne geçilir" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.