"Krizin faturası bize çıktı"

“Krizin faturası bize çıktı”
Taşbaşı Kültür Merkezi’nde yapılan kongrede aday olan Erhan Kutlu ve İlker Demirgöz üyelerle bir araya geldi.2 gün sürecek olan kongrenin ilk gününde mühendisler oda yönetimini seçmeden önce adayların projelerini dinledi.Bir...

Taşbaşı Kültür Merkezi'nde yapılan kongrede aday olan Erhan Kutlu ve İlker Demirgöz üyelerle bir araya geldi.
2 gün sürecek olan kongrenin ilk gününde mühendisler oda yönetimini seçmeden önce adayların projelerini dinledi.
Bir konuşma yapan Makine Mühendisler Odası Şube Başkanı ve tekrar aday olan Erhan Kutlu, "Sorumluluklarımıza dair titiz yaklaşımımız, meslek içi eğitim merkezlerimiz, laboratuarlarımız, bilgi ve birikimimiz bizi meslek alanlarımızda hör geçen gün daha saygın ve yetkin bir noktaya taşımakta, Odamız meslektaşlarımıza yeni alanlar açmaya devam etmektedir. 2009 Kasım ayında çıkarılmasına katkıda bulunduğumuz 'Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Arttırılmasına Dair Yönetmelik' uyarınca eğitimlere başlamış bulunmaktayız. Enerji alanında, binalarda ve sanayide, proje, danışmanlık, yöneticilik gibi konularda yaklaşık 10.000 civarında meslektaşımıza iş alanı açılacaktır. Bu bağlamda Enerji Verimliliği alanında meslektaşlarımızın ülke ekonomisine ve tüketiciye çok büyük katkısı olacağına inanıyoruz" dedi.
Kutlu, "Son yıllarda uygulanan ekonomik politikalarla Ülkemiz küresel sermayenin adeta boyunduruğu altına sokulmuştur. Ülkemiz kendi kaynaklarını kullanma, geleceğini planlama ve ekonomisini yönlendirme işlevlerinden uzaklaşmış adeta bir tüccar anlayışıyla yönetilmektedir. Yaşanan kriz ile ilgili görüşlerimizi çeşitli toplantı ve beraberliklerimizde sizlerle ve kamuoyu ile daha önce paylaşmıştık. Bizleri yakından ilgilendirdiği için birkaç konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Hepimizin bildiği gibi kriz bahane edilerek işten çıkarılmalar artmış, çalışanların ücret ve sosyal haklarında büyük gerilemeler yaşanmış, işsizlik büyük oranda artmıştır. Her zaman olduğu gibi krizin faturası başta çalışanlara, emeklilere, küçük üreticilere, tüccara, esnafa ve halkımıza çıkarılmıştır. Buna karşılık küresel güçlerle işbirliği yapan başta fînans sektörleri ve bankalar olmak üzere büyük işletmeler karlarını birkaç kat artırmış, birçok işletme el değiştirmiş, yabancı şirketler ve onların işbirlikçilerinin eline geçmiştir" diye konuştu.
Diğer Başkan adayı İlker Demirgöz de mühendislerin hak kayıplarının önlenmesi daha iyi bir çalışma ortamı, eğitim gibi konulara ağırlık verileceğini belirtti.
Kongreye çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.
Kongrenin ikinci günü verilecek oylarla bugün devam edecek. Yeni başkan ve yönetim belli olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.