"Laiklik kazanımları elden gidiyor"

“Laiklik kazanımları elden gidiyor”
Eğitim Sen Kadın Şubesi Sekreteri Sevgi Pervane, müftülere nikâh yetkisini tanıyan yasayı eleştirdi. Pervane, sendika binasında yaptığı açıklamada, “Bu yasa kadınların temel hak ve özgürlüklerine yönelik bir saldırı...


Eğitim Sen Kadın Şubesi Sekreteri Sevgi Pervane, müftülere nikâh yetkisini tanıyan yasayı eleştirdi. Pervane, sendika binasında yaptığı açıklamada, “Bu yasa kadınların temel hak ve özgürlüklerine yönelik bir saldırı olduğu kadar çocuk istismarını da teşvik etmektedir.” Dedi.

Kadın Şubesi Sekreteri Pervane açıklamasında şunları söyledi; “Bu yasa öncelikle Medeni Kanun ile düzenlenmiş alanların, dini bakış açısı ile yeniden şekillendirilmeye çalışılmasına, kadınlar ile çocukların kanun tarafından korunan haklarının gasp edilmesine ve çocuk hakları sözleşmesine ciddi bir saldırı niteliğindedir. Laiklik ilkesine açık biçimde aykırıdır. Vatandaşlara sunulan hizmetin dini motiflerle süslenmesi, inancın gerekliliği altında dini kurumların devlet hizmetlerinde öne çıkarılması laikliğin kazanımlarının ortadan kaldırılması girişimidir.
Kadın üzerinden yürütülen bu politikalar salt kadınları ilgilendiren alanlarla sınırlı kalmayıp, eğitimden sağlığa tüm diğer alanlardaki geriye gidişle birebir örtüşüyor. KESK olarak fetvalarla kadınların ve çocukların hedef gösterildiği dolayısıyla da cinsel istismarın ve kadına yönelik şiddetin sürekli kılındığı bir süreçte, AKP hükümetinin kadınlara düşman politika üretme ve yasa yapma süreçlerinin devamı olarak gündeme getirdiği ve alelacele onadığı bu yasaya karşı, yaşam tarzımız ve inancımız ne olursa olsun tüm kadınları   kadın düşmanlığına karşı  birleşmeye çağırıyoruz. Daha önce kürtaj, istismar ve boşanma yasa tasarılarında  nasıl karşı durduysak bir gecede erkek eliyle onadığınız bu yasaya karşıda mücadele etmeye kadın düşmanı politikalarınıza karşı direnmeye devam edeceğimiz bilinsin isteriz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.