Mecliste yine kavga

Mecliste yine kavga
Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, ESTRAM Projesinin genişletilmesi için yapılacak yatırımın yabancı kredi ile gerçekleşmesinin olanaklı olduğunu ve şu aşamada yalnızca “kredi görüşmesi yapma...

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, ESTRAM Projesinin genişletilmesi için yapılacak yatırımın yabancı kredi ile gerçekleşmesinin olanaklı olduğunu ve şu aşamada yalnızca "kredi görüşmesi yapma yetkisi" istediğinin altını çizerken, AKP'li Murat Canözer, Büyükerşen'i bu konuyu siyasi malzeme yapmakla itham etmesi dikkatleri çekti.
Böyle bir yetkiyi siyasi malzeme yapmaya çalıştığının söylenmesini "öküz altında buzağı aramak" olarak nitelendiren Büyükerşen, "benim bu tür hizmet yatırımlarında siyaset yapmadığımı siz bilmeseniz de Eskişehirliler çok iyi biliyor. Kredi görüşmelerinin Ağustos ayına kadar kesin bir sonuca bağlanması gerekli. Zira sonrasında biz yatırım projemizi tamamlayıp DPT'ye teslim etmek zorundayız. Onlar da Ağustos ayında yapacakları bütçe tasarısının içine yatırım olarak bunu koyacaklar. Eğer Ağustosa yetiştiremezsek, bu proje 2008 yılı yatırım programına alınamaz ve bir sonraki yıla kalır. Bütün bu olanlar 2 yıl önce havaalanı konusunda yaşananların aynısı. Ben Meclisten borçlanma yetkisi değil, yalnızca kredi görüşme yetkisi istiyorum" dedi.
Konunun çok sıkışık bir dönemde gündeme getirildiğini ve sırf bu anlamda bir siyasi polemik yaratmak için aceleye getirildiğini savunan AKP'li üye Murat Canözer, "yine aynı tavırları sergiliyorsunuz. Bizler de elbette tramvay hattının uzamasından ve kenar mahallelere gitmesinden yanayız. Ancak siz konuyu daha önce getirmiş olsaydınız, şimdiye kadar görüşülmüş olurdu" şeklindeki iddiasını sürdürdü.
ESTRAM Projesinin genişletilmesi işinde kullanılacak kredi görüşmesi yapmak için tramvayın bilet gelirlerinin belli bir zaman dilimi içinde ölçülmesi gerektiğini ve son yapılan sempozyuma katılan bazı yabancı yatırımcıların tramvay için kredi vermeye hazır olduklarını ifade ettiklerini anlatan Büyükerşen, "TEB'in Genel müdürü seviyesinde geldiğini ve projeye kredi vermeye hazır olduğunu belirttiğini anlatarak, "ben kredi konusunda bu görüşmeleri yapabilmek için Meclisten yetki istiyorum. Daha sonrasında borçlanma yetkisi isteyeceğim. İlk etapta bu görüşmelerin yapılması gerekiyor ancak siz hala öküz altında buzağı arıyor ve benim bu talebimi "siyasi malzeme yapmakla" niteliyorsunuz. Bunun anlayabilmek olanaklı değil" şeklinde konuştu.
Diğer taraftan Ulaştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nazmi Oruç ise, komisyon üyesi Ayşe Fert Dökmeci'nin üyelikten ayrılması nedeniyle yerine seçim yapılmadığını ve bu nedenle komisyonun toplanamadığını söylemesine Büyükerşen tepki göstererek, komisyonun istemesi halinde 6 kişi olarak da toplanabileceğini ve Nazmi Oruç'un iddia ettiği gibi komisyonun düşmesinin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi. Daha sonra Meclis oturumunda 2006 Yılı kesin hesabı, ile senfoni orkestrası ile şehir tiyatrolarının 2006 yılı kesin hesapları onaylandı.
Meclis toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, hem ülke genelinde hem de Eskişehir'de son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, kendisiyle ilgili çeşitli soruları da cevaplandırdı.
Kendisinin iddia edildiği gibi milletvekilliği konusunda kimseyi işaret etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Büyükerşen, "böyle bir şey söz konusu değil. Bu konuda karar verecek olan tamamen genel merkezdir. Ben öneri ya da tavsiyede bile bulunmam. Kaldı ki şimdi bir değil iki tane genel merkez var. Onun için bu tür yaklaşımlar doğru değil. Genel Merkez benim fikrimi soracak olursa söylerim, ama onun da çok önemli ve belirleyici olacağını da zannetmiyorum" dedi. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'in aday olmama kararını büyük bir memnuniyetle karşıladığını söyleyen Büyükerşen, bu tavrın şimdiye kadar eşi görülmemiş bir davranış olduğunu ve herkese örnek olması gerektiğini kaydetti.
Kendisinin milletvekili adayı olması için istifa etmesi süresinin bittiğini ve o defterin artık kapandığını ifade eden Büyükerşen, "zaten gitmeyi hiç istememiştim. Ülkenin bugünkü şartları altında bana bir görev düşmesi durumunda düşünebilirdim. Kaldı ki ben, öyle yalnızca milletvekili olmak ve soyut kavramlarla, laflarla uğraşmak istemiyorum. Ben icraat adamıyım. Soyut sözlerle değil, somut projelerle uğraşmayı seviyorum. Bunu da Eskişehir'de yeterince kanıtladığımı düşünüyorum. Ankara'ya ancak icraat yapabileceğim bir pozisyonda olursam gitmeyi isterdim, ancak süreç çok sıkışık bir zamana denk geldiği için bunu çözümlemek olanaklı olmadı. Artık bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da var gücümüzle Eskişehir için çalışmaya devam edeceğim" dedi.
Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili olarak da, kendi isminin gündeme gelmesinin kendi iradesiyle olmadığını söyleyen Büyükerşen, yeni dönemde neler olacağını bilmediğini ve kendisinin hiçbir zaman kendi adını ortaya atmayacağını belirterek, "benim ismimin bu konuda geçmesi benim iradem dışında gelişmiştir. O nedenle bu konuda söyleyecek başka bir şeyim yok" diyerek sözlerini noktaladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.