Memurların zam isyanı

Memurların zam isyanı
 Muhabir
KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Faik Alkan, artan zamların toplumu zor durumda bırakmasına dikkat çekti.

Alkan, “Zamlar durmadıkça maaşa zam yapsanız da bir işe yaramaz! Sağanak yağmur ardından şimşek gibi zamlar hayatımızı kararttı! Seçimlerin ardından ülkenin gerçek gündemi olan ekonomide yaşananların kısa bir panoramasını yaptığımızda yaşadığımız tablo iğneden ipliğe zam ile açıklanır. Çaya, una, ekmeğe, makarnaya, benzine, mazota, LPG'ye, sigaraya, cep telefonuna, Euro'ya, dolara, altına zam yağdı’’ dedi.

KESK Şubeler Platformu tarafından “Zam Zam yeter, memuru bitirdiniz” konulu basın açıklaması yapıldı.

Hamamyolu Yediler Parkı’nda bir araya gelen memurlar, ülkede iğneden ipliğe art arda yapılan zamlara tepki gösterdi.

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Faik Alkan, temel tüketim ürünlerine her geçen gün gelen zamların ücretli çalışanları güç durumda bıraktığının altını çizerek şunları söyledi:

“Zamlar durmadıkça maaşa zam yapsanız da bir işe yaramaz! Sağanak yağmur ardından şimşek gibi zamlar hayatımızı kararttı! Seçimlerin ardından ülkenin gerçek gündemi olan ekonomide yaşananların kısa bir panoramasını yaptığımızda yaşadığımız tablo iğneden ipliğe zam ile açıklanır. Çaya, una, ekmeğe, makarnaya, benzine, mazota, LPG'ye, sigaraya, cep telefonuna, Euro'ya, dolara, altına zam yağdı. Zamlar adeta ekonomi yönetiminin başındaki bakanımız adına yakışır şekilde bizleri çarptı. Şimşek gibi zamlar ardından vergiler altında ezilen memurlar bu ülkede açlığa terk edildi. Zengin daha da zengin olurken biz ücreti ile geçinenler daha da fakirleştik. Kamu emekçileri diğer toplumsal kesimler gibi yoksulluk ve sefalet politikaların bedelini ödemektedirler. Yandaş sendikaya yetki veren memurlar arkadaşlar artık yoksulluk ve sefalette ortaklaştık.” “BORÇLA YAŞAMAK KADERİMİZ” “Borçla yaşamak kaderimiz oldu” diyen Alkan, “Ev fiyatları 1 yılda yüzde 150'den fazla arttı. Kiralar 3-5 kat yükseldi. Eskişehir' de 14 bin liranın altında kiralık ev bulmak zor. En ucuz araba 600-700 bin lira” sözleriyle devam etti.

VAATLER YERİNE GETİRİLSİN

Alkan, seçim vaatlerinin yerine getirilmesi konusunda çağrıda bulundu.

Alkan, “Bir an önce en düşük kamu emekçisi maaşı yoksulluk sınırın üzerinde 34 bin TL yapılmalıdır. Tüm kamu emekçilerinin ücretleri aynı katsayı oranında arttırılmalı, yoksulluk sınırının üzerinde insanca yaşayacak bir ücret olmalıdır. Mülakat kaldırılmalı, işe alım ve görevde yükselmede liyakat uygulanmalıdır. 3600 ek göstergeden 1.dereceye inen tüm kamu emekçileri yararlanmalıdır. İnsanca yaşam için bütün emekçileri mücadeleye çağırıyoruz. %3.5 zamlar değil yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum