Miniklerden tiyatro şöleni: Kendileri yazdı kendileri oynadı

Miniklerden tiyatro şöleni: Kendileri yazdı kendileri oynadı
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kukla Yapım Atölyesi’nin 8-12 yaş grubu öğrencileri “Ben de Buradayım” adlı proje kapsamında, sahneye çıktılar

Eskişehir Şehir Tiyatroları Kukla Yapım Atölyesi tarafından gerçekleştirilen "Ben de Buradayım" adlı proje kapsamında hazırlanan dönem sonu gösterisi ve katılım belgesi töreni Turgut Özakman Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

21 Mart’ta başlayan projede çocuk atölyesi, veli atölyesi, senaryo oluşturma atölyesi, dramatizasyon çalışması, yaratıcı drama destekli veli ve çocuk atölyeleri düzenlendi. Çocuk Hakları Birimi’nin uzman personelinin yanı sıra akademisyenlerin de destek verdiği projede çocuklar tiyatro oyununun senaryosunu yazıp aynı zamanda Kukla Yapım Atölyesi’nde kostüm ve sahne dekorlarını tasarladılar.

Teknoloji bağımlığına dikkat çekmek, çocuklar ve ebeveynleri arasındaki doğru iletişim, çocukların dijital dünyada kaybolarak yalnızlaşmasını önlemek ve ebeveynleri ile sosyalleşmelerini sağlamayı hedefleyen projede, çocuklar ve aileleri önemli kazanımlar elde ettiler. Senaryosunu yazdıklarını oyunu sahneleyen çocuklar, ebeveynlerinin televizyon ve sosyal medya bağımlığı ile yalnız kalmalarını, bu süreçte çektikleri yalnızlık ve anne babalarıyla daha çok vakit geçirme isteklerini anlatarak sahneden, “Ben de Buradayım” dediler.

Oyun sonunda çocuklar alkış yağmuruna tutulurken törende konuşan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hale Kargın, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ile projeyi hayata geçirmekten çok mutlu olduklarını belirtti. Ailelere ve çocuklara proje sürecinde yaşadıkları değişimleri ve deneyimleri soran Kargın, olumlu yanıtlar üzerine projenin devam edeceğinin de sözünü verdi.

Etkinlik katılım belgeleri ve çocuklara kitap hediye edilmesinin ardından çektirilen fotoğraf ile tamamlandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.