Müze’de Müzik’ten mükemmel başlangıç

Müze'de Müzik'ten mükemmel başlangıç

Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde, her hafta farklı temaların müzikseverlere buluştuğu “Müze’de Müzik” etkinliği ’Kanun Dinletisi’ ile yeni sezona başladı.  Kurulduğu günden bugüne kadar Eskişehir...
Anadolu üniversitesi çağdaş Sanatlar Müzesi’nde, her hafta farklı temaların müzikseverlere buluştuğu “Müze’de Müzik” etkinliği 'Kanun Dinletisi' ile yeni sezona başladı. Kurulduğu günden bugüne kadar Eskişehir ve Anadolu üniversitesi adına pek çok önemli sergiye ev sahipliği yapan çağdaş Sanatlar Müzesi, geçen yıl 37 farklı konserde sanatseverlerle buluştu. Her çarşamba günü düzenlenen program kapsamında katılımcılar bir yandan müze içerisindeki sanat eserlerini incelerken, diğer yandan da canlı müzik dinlemenin keyfine varıyor. Yeni sezona da kaldığı yerden devam eden etkinlik, 'Kanun Dinletisi' ile başladı. Anadolu üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan'ın yanı sıra çok sayıda öğretim görevlisi, öğrenci ve sanatseverin katıldığı konserde, Anadolu üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Yrd. Doç. Esra Berkman tarafından; Kantemiroğlu’ndan 'Sultani Irak Peşver (Devr-i Kebir Usulünde)”, Gazi Giray Han’dan “Zirefkend Saz Semaisi (Yürük Semai/ Aksak Semai/Curcuna)' gibi eserler müzikseverlerin beğenisine sunuldu.
"İKİ SANATIN BİR ARADA OLMASI ORTAMA DEĞİŞİK BİR HAVA KATTI"
Etkinliğin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, çağdaş Sanatlar Müzesinde güzel bir konsept oluşturulduğunu belirtti. Rektör Gündoğan, "çağdaş Sanatlar Müzesi’nin varoluş amacı sadece görsel sanatları değil müzik sanatlarını da geliştirmektir. Bu iki sanatın bir arada olması da ortaya değişik bir hava kattı. Müze'de Müzik etkinliğimiz, sizlerin de desteğiyle gayet güzel gidiyor. Bu kadar talebin olması ve beğeni kazanmış olması da bu güzelliğin sonucudur. Ben bu etkinliklerin önümüzdeki yıllarda da devam etmesini umuyorum” dedi.
Konuşmasına Devlet Konservatuvarı’nda Türk Müziği Bölümünün açıldığını ve ilk öğrencilerin alındığını hatırlatarak devam eden Anadolu üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gündoğan, Türk Müziği konserlerinin devam edeceğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.