“Odunpazarı’nda performans Tepebaşı’nda bütçe tartışmaları”

"Odunpazarı'nda performans Tepebaşı'nda bütçe tartışmaları"

Odunpazarı ve Tepebaşı Belediye Meclisleri dün de toplandı. Odunpazarı Meclisi’nde performans tartışması yaşanırken, Tepebaşı Belediye Meclisi’nde ise 2018 yılı bütçesine AK Parti’den ret oyu geldi. Her iki meclis toplantısında...


Odunpazarı ve Tepebaşı Belediye Meclisleri dün de toplandı. Odunpazarı Meclisi’nde performans tartışması yaşanırken, Tepebaşı Belediye Meclisi’nde ise 2018 yılı bütçesine AK Parti’den ret oyu geldi. Her iki meclis toplantısında da sesler yükseldi.

Odunpazarı Belediyesi’nin 2018 yılı performans programının görüşüldüğü meclis toplantısında, AK Partili meclis üyeleri performans programına karşı oy kullandı.
Odunpazarı Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşti.
2018 yılı performans programının görüşüldüğü meclis toplantısında karşı oy kullandıklarını söyleyen AK Partili Meclis üyesi Ahmet Yapıcı, stratejik plan ile mali hedeflerin birbirine uygun olmadığını söyledi.
Karşı oy kullanma sebeplerini açıklayan Adem Kara ise, “Performans programına baktığımızda birçok hedef ve göstergelerde tutarsızlıklar vardır. Bu tutarsızlıkların bazıları amaçlanan hedeflere ulaşmasının zor göründüğü, bazı hedeflenen faaliyetlerin kaynak ihtiyaçlarının doğru maliyetlendirilmediği bazı faaliyetlerin de ölçülebilir olmadığı kanaatindeyim. Belirtilen kaynak ihtiyaçlarının bildirimlerinin gerçekçi olmadığını, amaçlanan hedeflere ulaşmanın gerçekçi olmadığını bazı faaliyetlerin ölçülebilir olmadığı için Odunpazarı belediyesi 2018 yılı performans programına AK Parti grubu olarak ret oyu vereceğimizi bildiririm” dedi.
Başkan Kazım Kurt ise, söz konusu faaliyet raporunda hedeflenen rakamlarla sonuçların birbiriyle tutarlı olduğunu anlatarak örnekler verdi. Başkan Kurt, “Mesela Halk Market olarak hedef 700 aileye yardım etmekti. Sene başında 700 aile olarak belirleniyor. Ve bir yıl boyunca o aileler oradan alışveriş yapıyor. Keşke gücümüz olsa da 700 bin aileye yardımcı olsak. Neden 700 diye sorulmaz? Yeni kaynak bu sayıyı artırabiliriz seneye. Anormal bir şey olduğunu düşünmüyorum. Gücümüz ve bütçemiz oranında yardımcı oluyoruz” diye konuştu.
“TEPEBAŞI MECLİSİ”
Tepebaşı Belediyesi Meclisi’nde ise 2018 yılı bütçesi tartışma konusu oldu. CHP'li Abdülkadir Adar  bütçenin şeffaf ve dinamik  hedefler doğrultusunda hazırlandığını söylerken, AK Partili Orhan Durmuş bütçeyi hayalci  ve gerçekçi bulmadıklarını belirtti.  
Tepebaşı Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı 3. oturumu Erdoğan Aydoğmuş başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısında 2018 yılı bütçesi görüşüldü. 2018 mali yılı bütçe taslağı geliri 232 milyon 400 bin lira ve gider 250 milyon lira olarak belirlendi. Bütçe taslağı görüşüldükten sonra CHP grubu adına söz alan Abdülkadir Adar, 2018 yılı bütçesinin sosyal belediyecilik ilkeleri ile uyumlu şeffaf ve dinamik  hedefler doğrultusunda hazırlandığını söyledi.
HAYALCİ VE TUTARSIZ
AK Partili Meclis üyesi Orhan Durmuş ise bütçenin hayal ürünü ve gerçekçi olmadığını söyleyerek,"2018 yılı bütçesi ilçemizde yaşayan 343 bin vatandaşımızın hizmet beklentilerinin yeterince karşılanamayacağı, belediyemize bağlanan mahalle ve beldelerin ihtiyaç duyduğu hizmetlerin yeterince yapılamayacağı, yeni yolların ve yeni yatırımların yapılamayacağı anlaşılmaktadır. Bütçede yer alan rakamlar tutarsız, hayalci, yetersiz ve çelişkilidir.  Bu bütçenin gerçekleşmesi zordur" dedi.
 İSTİFA EDERİM
Mecliste tartışma konusu olan bir diğer konu ise ilçe sınırları içerisinde onarılmayan yollar oldu. AK Partili Durmuş onarılmayan yollara ilişkin fotoğraflar göstererek, Fen İşleri Müdürlüğüne ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu söyledi. Konu hakkında söz alan AK Partili meclis üyesi Mustafa önder ise Esentepe Mahallesi'nde örnekler vererek bazı sokakların çamur içinde olduğunu belirtti. önder'in konuşmasından sonra söz alan CHP meclis üyesi Hasan Tutucu, Esentepe Mahallesi'nde ikamet ettiğini ifade ederek, dolmuş yolu güzergahı üzerinde bozuk olan bir yolun gösterilmesi üzerine istifa edeceğini belirtti.  Tartışmaların ardından 2018 mali yıl bütçesi oylamaya sunuldu. Bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.