"ODUNPAZARI'NDA TARTIŞMALI MECLİS"

“ODUNPAZARI’NDA TARTIŞMALI MECLİS”
Odunpazarı Belediye Meclisi’nin Ekim ayı son toplantısı Avukat Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşti.  Toplantıya Karapınar 2’inci etap projesi kapsamında yapılması planlanan ancak TOKİ tarafından inşaatına başlanılamayan...Odunpazarı Belediye Meclisi’nin Ekim ayı son toplantısı Avukat Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşti.  Toplantıya Karapınar 2’inci etap projesi kapsamında yapılması planlanan ancak TOKİ tarafından inşaatına başlanılamayan cami inşaatı damga vurdu. öte yandan Odunpazarı Belediye Meclisi’nin 2018 mali yılı bütçesi de uzun süre tartışıldı.

Odunpazarı Belediye Meclisi’nin Ekim ayı son toplantısı yapıldı.
Avukat Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşen toplantıda ilk olarak Karapınar 2’inci Etap Projesi gündeme geldi.
TOKİ tarafından inşaatına başlanılamayan cami inşaatı ile ilgili belediyeyi eleştiren AK Partili meclis üyesi Adem Kara, “TOKİ ihaleye açtı ve Karapınar’a iki okul, 750 kişilik cami yapımına karar verdi. Ama belediye üstüne düşen görevleri yapmadı. Belediye kadastro parasını ödemediği için kadastro, yaptığı işlerin parasını alamadı ve çalışmaları durdurdu” dedi.
“KARAPINAR’DA ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”
Adem Kara’ya cevap veren Başkan Kazım Kurt ise, “Karapınar 2'inci etap projesi çok tartışıldı. Daha da tartışılacağa benziyor. 1992 konut yapılmış. Bu 1992 konutun içerisine yerleşen insanların çocuklarının gideceği okul yok. İçinde oturanların ibadet edeceği mescit yok. Bu insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir mekân yok. Bu şu tarihte yapılırdı, bu tarihte yapılırdı diye bir şey olamaz. Konutlar teslim edildiği zaman bunların bitmiş olması gerekirdi. Bitmedi. Başlamadı bile... Geçen yıl büyük müjdelerle ‘okul, cami yapılıyor’ diyerek ihale yaptığınızı söylüyorsunuz. Bunlarda o zaman doğru değil. Planlaması yapılmadıysa burada ihale yapmanın doğruluğu nedir? Bunu da Eskişehirlilerin bilmesinde fayda var. Gecekondu önleme Bölgesi olarak ilan edilen yerde bütün yetki TOKİ'nindir. Bütün yetki TOKİ'deyken, TOKİ bunları yapmamıştır. Ne zaman yapacak bekliyoruz. Oradaki insanlarımızın sosyal ihtiyaçları bir an önce karşılanmalı. TOKİ'nin yükümlendiği bir takım zorunluluklar var. Onlar yapmadığı için biz yapmak durumunda kaldık. Elimizden gelen, gücümüzün yettiği ölçüde yaptık” diye konuştu.
“BüTçE HAYALİDİR”
öte yandan Odunpazarı Belediye Meclisi’nin 2018 mali yılı bütçesi de uzun süre tartışıldı.  Belediyenin 2018 mali yılı bütçesinin gelir cetvelinin 122 milyon, gider cetvelinin ise 123 milyon olarak gerçekleştiği belirtildi. İlgili madde oy çokluğuyla kabul edildi.
Bütçeyi hayali ve gerçeğe uzak bulduklarını söyleyen bu sebeple de bütçe oylamasına karşı oy verdiklerini ifade eden AK Partili Meclis üyesi Ahmet Yapıcı, “Belediye’nin elle tutulur bir yatırım yaptığını görmüyoruz. Sadece Uğur Mumcu Parkı ve bakımsız olan parkların yenilenmesi yapıldı. Ayrıca Hamamyolu Projesi yapımı da devam ediyor. Burası ihaleye çıkartılmasına rağmen Hamamyolu’nda Belediye’nin araçlarını çalışırken görüyoruz. Bu araçlar neden harıl harıl katkı sunuyor?” eleştirilerini sundu.
KİRAYA VERME YETKİSİ VAR
Yapıcı’nın eleştirilerine cevap veren Başkan Kurt ise, Belediye’nin imkânı yettikçe kalıcı yatırımlar yaptığına dikkat çekti. Başkan Kurt, “Kredisi çıktığı halde yapamadığımız 2 – 3 proje var. Ama pek çok konuda yatırımcı bulamıyoruz. Yenikent Kapalı Pazaryeri ve kültür merkezi Büyükşehir Belediyesi’ne takıldı. Ayrıca Hamamyolu’ndaki araçlar, ihaleyi alan şirket tarafından kiralandı. Belediye’nin araçlarını kiraya verme gibi bir yetkisi var. Bununla ilgili yasal bir sıkıntı yok. Ayrıca kalıcı birçok yatırım yaptık. 270 bin metrekare ormanlık alan yaptık kent merkezine. Uğur Mumcu Parkı, Basın Parkı’nın yenilenmesi ve büyütülmesi gibi birçok kalıcı iş yaptık” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.