Okullarda domuz gribi aşılaması başlıyor

Okullarda domuz gribi aşılaması başlıyor
Okullarda, velisinden ’’onay formu’’ bulunan öğrencilere bugünden itibaren ’’domuz gribi’’ aşısı yapılacak. Hamilelere yönelik adjuvan katkı maddesi içermeyen aşı uygulaması da başladı. Alınan bilgiye göre,...

Okullarda, velisinden ''onay formu'' bulunan öğrencilere bugünden itibaren ''domuz gribi'' aşısı yapılacak.
Hamilelere yönelik adjuvan katkı maddesi içermeyen aşı uygulaması da başladı. Alınan bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığına ''aşılama'' ile ilgili bir yazı gönderdi.
''Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de H1N1'e bağlı bir grip pandemisi yaşandığı'' belirtilen yazıda, Türkiye'de pandemik grip aşılamasının 2 Kasım 2009 tarihinde başladığı anımsatıldı.
''Aşılama faaliyetleri kapsamında bugünden itibaren veli onay formu ile velisi tarafından aşılanması uygun görülen öğrencileri aşılamak üzere görevlendirilecek sağlık personelinin bu öğrencileri okullarda aşılayacakları'' kaydedilen yazıda, ''bu nedenle okullarda aşılama için aşı ekibinin kullanmasına yönelik uygun aşılama odasının belirlenmesi, aşılanan öğrencilerin aşı günü ve ertesi gün izinli sayılması, yapılacak uygulama konusunda uygulama öncesi ve sırasında gelen sağlık ekibiyle koordineli çalışılmasının sağlanması'' istendi.

AŞI ODALARI KURULACAK
Milli Eğitim Bakanlığı da il milli eğitim müdürlüklerine birer yazı göndererek, Sağlık Bakanlığı'nın yazısı çerçevesinde, okullarda aşılamanın bugün veli onay formu ile başlayacağını belirtti.
Okullarda aşılama odaları tahsis edilmesi talimatı verilen Milli Eğitim Bakanlığı yazısında, sağlık ekipleriyle koordineli çalışılması, gerekli kolaylığın sağlanması ve öğrencilerin aşı günü ve ertesi gün izinli sayılması istendi.

HAMİLELER İÇİN AŞILAMA
Fransa'dan ilk parti olarak 100 bin doz getirtilen ''SANOFİ PASTEUR'' isimli, gebeler için kullanılacak ''adjuvan'' katkı maddesi içermeyen özel aşı, doğum evleri, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) ve hamile takibinin yapıldığı sağlık ocakları ile hastanelerde ücretsiz olarak yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.