Ölçü aletleri uyarısı

Ölçü aletleri uyarısı

Sanayi ve Ticaret Müdürü Mahmut Yılmaz, Tartı ve ölçü aletleri ile ilgili olarak uyarılarda bulundu. Yılmaz, milli ekonominin gerekleri ve kamu yararına uygun olarak kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin doğru, ayarlı...

Sanayi ve Ticaret Müdürü Mahmut Yılmaz, Tartı ve ölçü aletleri ile ilgili olarak uyarılarda bulundu.
Yılmaz, milli ekonominin gerekleri ve kamu yararına uygun olarak kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin doğru, ayarlı ve uluslar arası birimler sistemi doğrultusunda kullanılmasının kanun gereği olduğunu beliterek şunları söyledi:
"Ölçüler ve Ayar Kanunu ve buna bağlı çıkarılan yönetmelikler uyarınca ellerinde 2008 yılı damgalı Ölçü Aleti bulunduran gerçek ve tüzel kişiler, 01 OCAK 2010 ve 01 MART 2010 tarihleri arasında; Aşağıdaki Ölçü aletleri için Eskişehir Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğüne Beyanname vermeleri gerekmektedir.
o 2000 Kg ve Üzeri Yüksek çekerli Basküller,
o Akaryakıt ve Ölçek Sayaçlar
o Tanker Sayaçları
o Taksimetreler ve Naklimetreler
o Hassas terazi ve tartılar
o 10 kg.dan 50 kg.a kadar pik tartıların muayene beyannameleri.
Aynı tarihler arasında Büyükşehir Belediye Başkanlığı Grup Ölçü Ayar memurluklarına verilecek ölçü aletleri beyannameleri ise :
o Masa terazisi, İbreli Terazi, Elektronik Terazi, Asma Kantar.
o 2000 kg'a kadar Elektronik ve Mekanik basküller
o Uzunluk ölçüleri, Akıcı madde ölçüleri,
o Kuru taneli ölçü aletleridir.
3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 14 ve 15 inci maddeleri doğrultusunda yukarıda belirtilen süre içerisinde yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen mükelleflere, 2010 yılı için ölçü aleti başına 1.144,00 TL idari para cezası uygulanacak, ayrıca bu Ölçü ve Ölçü Aletlerine idarece el konulacaktır. Mükelleflerin cezalı duruma düşmemeleri süresi içinde yasal sorumluluklara uymaları menfaatleri icabıdır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.