Polen alerjisinden korunun

Polen alerjisinden korunun
 Muhabir
Havaların ısınmasıyla birlikte ağaçlar yeşeriyor ve çiçek açıyor. Rüzgarla buluşan çiçekler etrafa pek çok polen saçıyor ve bu da günlük hayatınızı etkiliyor.

Polen alerjisinden kurtulmak için bunlara dikkat edin:

Polen alerjisi ilaçları düzenli kullanılmalı

Polen, gözle görülemeyen, birçok alerjik protein içeren bitki tohumlarıdır. Aynı tür bitkileri döllemek için havaya salınan ve rüzgarla etrafa yayılan, değişik ağırlık ve çaplardaki küçük parçacıklar da denebilir. Solunum yolu ile alınan alerjenler arasında en sık alerjiye neden olan etkendir. Polen alerjisi, çayır otları, yabani otlar ve ağaçlar nedeniyle oluşur. Polenler, sıcak, kuru ve rüzgarlı havalarda ve sabah erken saatlerde en yüksek seviyeye ulaşırlar. Polen alerji dönemleri her yörenin mevsimine, bitki örtüsüne, polenlerin çeşitliliğine göre değişiklik gösterebilir. Hangi polenin alerjik reaksiyon yarattığı da kişiden kişiye değişir. Bazılarında çimen tozları daha etkili olurken bazılarında ise bir ağacın poleni aynı etkiyi yaratır. Ülkemizde en sık olarak çayır otlarının alerjiye neden olduğu gösterilmiştir.

Polen alerjisi belirtileri

Uzmanlar polen alerjisinin belirtilerini şöyle sıralıyor:

"Polenlere karşı rinit (nezle), konjonktivit (göz nezlesi), astım ya da ürtiker gibi reaksiyonlar oluşabilir. Yakınmalar yılın sadece belli zamanlarında olur ve diğer aylarda kişi çoğunlukla sağlıklıdır. Polen alerjisi, en çok 18-25 yaş arası kişilerde görülür. Çocuklukta ise nadiren görülür. Çünkü vücutta bazı reaksiyonların tamamlanması için belli bir yaşa erişilmesi gerekir. Polen alerjisi belirtileri şöyle sıralanabilir:

Burun akar ve kaşınmaya başlar, burunda tıkanmalar olur ve kişi hapşırır. Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler olur. Polen sezonunda, bazı kişilerde astım da görülür.

Bu belirtiler hastanın çevresindeki kişiler tarafından çabucak gözlenebilirken, diğer tür rahatsızlıklar sadece hasta tarafından hissedilebilen belirtilerdir. Vücut bir bütün olarak tepki gösterir. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte, bazı kişilerde polenlere karşı alerjilerde kendini göstermeye başlar. Aslında vücut burada kendini korumaya çalışır. Vücutta histamin denilen maddenin salınımı arttıkça damarlar genişler, mukozalar şişer, salgılar artar, öksürük oluşur ve bu alerjen maddelerin vücut dışına atılması sağlanır. Ancak burun akması, göz yaşarması, kaşınma, gözlerde kanlanmanın artması, öksürük gibi belirtiler kişiyi rahatsız eder, günlük yaşamını aksatır."

Polen alerjisi tedavisi

"Bütün alerji tedavilerinde olduğu gibi polen alerjisi tedavisinde de kişinin tahammül edemediği şeylerden kaçınması gerekir. Alerji ilaçları önleyici tür ilaçladır. Polen alerjisinin tedavisine karşı birçok ilaç mevcuttur. Burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları (antihistaminler ve leukotriene antagonistler) iğneler ve solunum yoluyla alınan ilaçlar, alerji tedavisinde kullanılabilir. İlaçların etkisini göstermesi için aradan 1-2 haftanın geçmesi gerekir. İlaçların tüm mevsim boyunca düzenli olarak kullanılması gerekebilir. Bu, polen yoğunluğunun düşük olduğu zamanlardaki alerji belirtilerinin kaybolduğu anlar için de geçerlidir."

Polen alerjisi nasıl geçer?

"Polen mevsiminde açık havada daha az vakit geçirmeye çalışın. Otomobillerde ve evlerde pencereleri ve havalandırmaları kapalı tutun. Polen mevsiminde tatil yapılacak ise olabildiğince yüksek yerlerde, kurak yaylalarda ve kıyılardan uzakta yapın. Açık havadan kapalı mekana gelindiğinde, elbiselerinizi hemen değiştirin ve kapalı dolapta saklayın. Sık sık duş alarak saçlarınızı polenlerden arındırın."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.