RİSKLİ ALANLAR İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

RİSKLİ ALANLAR İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin en büyük sorunlarından biri olan ve halkın merakla beklediği afet riskli alanlar için düğmeye basıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi...

Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin en büyük sorunlarından biri olan ve halkın merakla beklediği afet riskli alanlar için düğmeye basıldı.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi konusunda yaptığı çalışmaları kamuoyu ile de paylaştı.
" DEĞER TESPİTİ DEVAM EDİYOR!"
Edinilen bilgilere göre, proje kapsamında Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacıalibey, Yeni, Işıklar, Mamure, Deliklitaş ve Kurtuluş mahallelerinin Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli alan ilan edilen kısımlarında arsa ve binaların değerlerinin tespiti çalışmaları devam ettiği ifade edildi.
Bundan sonraki aşamalar da ise ilk olarak alana ilişkin stratejiler ve dönüşüm modelinin belirlenmesi çalışmaları yapılacağı öğrenildi. Ardından ise eylem planı ile "İmar Planı Taslakları ve Kentsel Tasarım Projesi" hazırlanacak. "Hak Sahipleri ile Uzlaşma Süreci"nde tüm hak sahipleri ile tek tek görüşmeler gerçekleştirilecek. Tüm verilerin ve sürecin coğrafi bilgi sistemi ortamına aktarılması sağlanacak.
6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" kapsamında, 17.04.2013 tarih ve 2013/4645 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile, kent merkezinde 56.4 hektarlık alan, "Riskli Alan" olarak belirlenmiş ve 17.05.2013 tarih ve 28650 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak ilan edilmişti.
Büyükşehir Belediyesi çalışmaları hızlandırdı. 09.01.2014 tarihinde "Oybirliği" ile alınan meclis kararı doğrultusunda, afet riskli alandaki binaların dönüşümü projesinin hazırlanması için İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü ile "Riskli Alan Projesi Ortak Hizmet Protokolü" imzalandı.
Amaçların arasında ise riskli alanda, deprem tehlikesine karşı, sağlıksız yapılaşma ve zemin durumundan kaynaklanan risklerin ortadan kaldırılması; ayrıca, alanda potansiyeli bulunan her türlü dinamiğin işlevsel olarak ortaya çıkarıldığı, gerekli sosyal donatısı bulunan, sağlıklı, güvenli yaşam alanları oluşturulmasına yönelik plan/projelerin üretilmesi olduğu belirtildi.
" ESKİŞEHİR'E MEYDAN DA KAZANDIRILACAK!"
Edinilen bilgiler arasında şu İfadelere yer verildi "Alan, altyapısı ve sosyal donatısı tamamlanmış, sağlıklı, güvenilir kentsel yaşam alanına dönüştürülecektir. Fiziksel çevrenin korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi (Eskişehir için büyük önem arz eden Porsuk Çayı'nın korunması, çevresinin yeşil alanlar ile geliştirilmesi vb.) sağlanacaktır. Kent merkezinde çöküntü alanı haline gelmiş, ekonomik faaliyetine son verilmiş ve atıl durumda kalmış olan alanların değerlendirilmesi sağlanacaktır. Kent merkezinde konut ve ticari kullanımlar bir arada tasarlanarak, gece-gündüz canlı ve yaşayan kent merkezi oluşturulacaktır. Alanda potansiyeli bulunan dinamiklere işlev kazandırılarak, bölgeye yeni kentsel fonksiyonlar getirilecektir. Alan içerisinde güvenlik açısından sıkıntı yaratan, afet riski taşıyan, herhangi bir mühendislik hizmeti almadan yapılaşmış, ekonomik ömrünü tamamlamış yapıların yenilenmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır. Ulaşım problemlerine (dar yollar, dar sokaklar, park sorunu vb.) çözüm üretilecek ve ulaşım sistemi çözümünde; yaya öncelikli ulaşıma, engelliler ve yaşlılar için her noktaya erişilebilirliğin sağlanmasına önem verilecektir. Eskişehir'in ihtiyaç duyduğu; meydanların ve nirengi/odak noktalarının oluşturulması sağlanacaktır."
"Halihazır Harita" çalışması da bir yandan tamamlanırken, "Jeolojik ve Jeoteknik Etüt Raporu" hazırlandı. Mevcut durum analizlerine ilişkin saha çalışmaları tamamlandı. Mevcut durum tespitine yönelik anket çalışmaları yapıldı. Proje kapsamında Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacıalibey, Yeni, Işıklar, Mamure, Deliklitaş ve Kurtuluş mahallelerinin Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli alan ilan edilen kısımlarında arsa ve binaların değerlerinin tespiti çalışmaları yapılmaktadır. Değerleme çalışmalarının doğru yapılabilmesi ve sağlıklı sonuçlar elde edilebilmesi için; bahse konu alandaki konutların ve işyerlerinin içerisine girilmekte, ölçüm yapılmakta ve fotoğraf çekilmektedir. Bu nedenle Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacıalibey, Yeni, Işıklar, Mamure, Deliklitaş ve Kurtuluş mahallelerinde ikamet eden vatandaşlarımızın; müsterih olmaları, bölgede bu çalışmayı yürüten ve Belediyemizce "Görevli Kartı" verilmiş olan görevlilere yardımcı olmaları gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.
Bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi verilen site de şöyle denildi: "Alana İlişkin Stratejiler ve Dönüşüm Modelinin Belirlenmesi" çalışmaları yapılacak. "Eylem Planı" hazırlanacak. "İmar Planı Taslakları" ile "Kentsel Tasarım Projesi" hazırlanacak. "Hak Sahipleri ile Uzlaşma Süreci"nde tüm hak sahipleri ile tek tek görüşmeler gerçekleştirilecek. "Tüm Verilerin ve Sürecin Coğrafi Bilgi Sistemi Ortamına Aktarılması" sağlanacak."
"HAK SAHİPLERİNDEN ÜCRET ALMAMAYI HEDEFLİYORUZ!"
Riskli Alan Projesi bittiğinde tekrar aynı alanda yaşabilecek miyim sorusuna da yanıt veren yetkililer, " Yoksa kentin başka bölgelerine gitmem mi istenecek? Alanda hak sahibi olan kişilerin tekrar aynı bölgede ikamet etmeye devam etmesi amaçlanmaktadır. Hak sahiplerinin yeni mülkleri; konum olarak aynı noktada olmasa bile, bölge içerisinde olacaktır. Ayrıca tüm hak sahipleri ile tek tek görüşmeler yapılacak ve uzlaşmaya bağlanacaktır" bilgilerini paylaştı.
Proje sonrasında yapılacak dönüşüm için halkın cebinden para çıkacak mı gibi konuların çok merak edildiğine de dikkat çeken ilgililer " Öncelikli hedefimiz, projenin, hak sahiplerinden ücret talep edilmeksizin özel ve/veya kamu kurum ve kuruluşlarınca tamamlanmasıdır. Bununla beraber binaları yapacak olan kuruluşlarla, onaylı kentsel tasarım projesine uymak şartıyla özel anlaşma yapma yoluna gidebilirler. Yeni binalar da yıkılacak mı? Hangi binaların yıkılıp hangi binaların korunacağı Bakanlıkça onaylanacak Kentsel Tasarım Projesi sonunda belirlenecektir" ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.