Şehri yönetenler kısır inatlaşmalardan artık vazgeçmelidir

Şehri yönetenler kısır inatlaşmalardan artık vazgeçmelidir
Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı; Eskişehir’in gelecek vizyonu ve Gar Binası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.Başkan Sakallı yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi; "Eskişehir bir dünya şehri...

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı; Eskişehir'in gelecek vizyonu ve Gar Binası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Başkan Sakallı yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi;
"Eskişehir bir dünya şehri olma yolunda stratejik bir vizyonu geliştirmeye odaklanmalıdır. Bugünden geleceğe uzanan bir yol haritasını oluşturmalıdır. Bunun için ön koşullardan biri şehir yöneticilerimizin demokratik bir paylaşma ve tartışma zemininde buluşmalarıdır. Kısa dönemli siyasal hesaplar, rövanş yada kısır inatlaşmaların ötesine geçilmelidir. Söz gelimi gar binası, stadyum gibi konuları böylesi bir zeminde ele alınamadı. Bu tür konuları teknik düzeyle sınırlandırmak çok yanlış. Kuşkusuz teknik detaylar önemlidir. Ancak daha da önemlisi Eskişehir'in geleceğine dair vizyonun bir parçasını hayata geçirmektir.
Eskişehir uzun süredir yeni gar binasının nereye yapılacağını konuşuyor. Sanki yüz metre ileri veya iki yüz metre geri yapılması dünyanın sonuymuş gibi tartışılıyor.
Galiba asıl meseleleri konuşmak istemediğimiz için, kendi imal ettiğimiz yapay gündemleri sıcak tutmaktan hoşlanıyoruz. Yeni gar binası hakkında konuşulması gereken çok şey var hâlbuki.
Mesela yeni yapılacak gar binasının Eskişehir'in sembol binalarından biri olması gerekiyor. Eskişehir'in demiryollarının başkenti olduğunu tescil edecek bir bina yapılması için neler yapabileceğimizi konuşmalıyız.
Hızlı tren seferleri başladıktan sonra, demiryolu ulaşım talebi biraz artınca, tren geliş saatlerinde şehir içi trafik içinden çıkılmaz hale gelmeye başlamıştı. Çünkü mevcut gar binasının toplu taşıma sistemine entegrasyonu yoktu. Normal şartlarda zaten aşırı yük altında olan caddeler, tren geliş saatlerinde oluşan ilave yükü taşıyamıyordu. Yeni gar binasında benzer trafik problemlerinin yaşanmaması için şimdiden tedbirler düşünmemiz gerekiyor.
Yeni yapılacak gar binasına dair tartışmamız gereken çok konu var. Ayrıca mevcut garı ne yapacağımızı, nasıl değerlendireceğimizi de düşünmemiz gerekiyor. Uzun yıllar Eskişehir'e hizmet etmiş olan binayı, şehrin hafızasına katkı sağlayacak şekilde değerlendirmenin yollarını bulmalıyız.
Eskişehir demiryollarına çok şey borçlu. Demiryolları sayesinde Osmanlı'nın son döneminde ve Cumhuriyetin ilk döneminde hızla gelişti. Bugün modern bir şehirde yaşıyorsak, demiryollarının payını inkâr edemeyiz. Demiryolu ve Gar binası sadece ulaşımla sınırlandırılamaz. Turizm açısından, şehir kimliğinin ifadesi açısından son derece önem taşıyor. Peki bunlar bu tartışmaların neresinde kaldı. Eskişehir'in inatlaşmalara değil buluşmalara, gelecek stratejilerinde ortak hedeflere ihtiyacı var.
Bunun için de modern bir şehrin insanları gibi, medenice tartışmayı becerebilmeliyiz. Problemleri tek boyutlu teknik problemler haline getirip, bir tür bilek güreşi yapmaktan vazgeçmemiz gerekiyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.