"Şiddete dur diyoruz"

“Şiddete dur diyoruz”
Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sevgi Pervane, KESK’li kadınlar adına basın açıklaması yaparak, 25 Kasım Kadına karşı şiddetle mücadele günü ile ilgili konuştu. Kadınlar dünyanın dört bir yanında; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine,...


Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sevgi Pervane, KESK’li kadınlar adına basın açıklaması yaparak, 25 Kasım Kadına karşı şiddetle mücadele günü ile ilgili konuştu.

Kadınlar dünyanın dört bir yanında; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, gericiliğe, savaşa, militarizme, ırkçılığa ve faşizme karşı; kadın dayanışmasını örüyor, seslerini yükseltiyorlar diyen Pervane, “Erkek şiddeti her yerde, o halde şiddete dur diyoruz! Bianet'in verilerine göre; 2017 yılının ilk on ayında en az 242 kadın ve kız çocuğu erkekler tarafından katledildi, 77 kadın tecavüze uğradı. 207 kadın taciz edildi, 286 kız çocuğu cinsel istismara maruz kaldı. Basına yansıyan vakalar sonucu oluşturulmuş bu sayıların gerçekte çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Her güne en az iki kadın cinayeti düşüyorken iyi hal, haksız tahrik gibi cezai indirimler uygulanmaya devam ediyor. Eril yargının uyguladığı cezasızlık politikası taciz ve tecavüzün artmasına neden oluyor. Bizzat siyasal iktidar tarafından üretilen ve pompalanan cinsiyetçi söylemler kadınların sokakta, otobüste, metroda tanımadığı erkeler tarafından kıyafetleri bahane edilerek fiziksel şiddete maruz kalmalarına dayanak oluyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.