Sigara ve alkol kullananlar baş ve boyun kanseri riskinde

Sigara ve alkol kullananlar baş ve boyun kanseri riskinde
Eskişehir Sakarya Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Doç. Dr. Devrim Bektaş, sigara ve alkol kullananların baş ve boyun kanserine dikkat etmelerini gerektiğini söyledi.Baş boyun kanserlerinin bir çoğunun sigara tüketimiyle...

Eskişehir Sakarya Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Doç. Dr. Devrim Bektaş, sigara ve alkol kullananların baş ve boyun kanserine dikkat etmelerini gerektiğini söyledi.Baş boyun kanserlerinin bir çoğunun sigara tüketimiyle yakından ilişkili olduğunu belirten Bektaş, içilen sigara miktarı ve süresi ne kadar fazla ise riskin de o denli artacağını belirtti.
Bulgu ve belirtilerinin çoğu kanser dışı hastalıklarda daha sık görüldüğünü ancak bu bulguların birkaç haftadan daha uzun sürmesi halinde bir doktor tarafından muayene edilmesi gerektiğini belirten Bektaş, hastalıkla ilgili şunları söyledi: "Ağızda düzelmeyen yara veya şişkinlik, Boyunda 2 haftadan daha uzun süredir mevcut olan şişlik, Düzelmeyen kulak ağrısı, Düzelmeyen burun akıntısı, Belli bir sebebi olmaksızın ağız, boğaz veya çenede ağrı, İki haftayı geçen ses kısıklığı, Sigara kullanımı mevcut olup uzun yıllardır ses kısıklığı olan kişilerde bu ses kısıklığının artması, Yutkunmada güçlük gelişmesi, Bir haftayı geçecek şekilde öksürük veya balgamda kan belirmesi, Baş boyun kanserinin tanısıdır. En önemli tanı yöntemi hastanın detaylı olarak direkt ve endokoplarla yapılan muayenesidir. Gerekli görülürse bilgisayarlı tomografi (BT), MR da incelenir. Kesin tanı biyopsi ile konur."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.