Tabip Odası'ndan "sülük" tepkisi"

Tabip Odası’ndan “sülük” tepkisi”
Eskişehir- Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu Adına Dr. Aslı Ünügür, 13 Ekim 2017 tarihinde sosyal medya paylaşımlarıyla bir ebe tarafından verileceği duyurulan” vajinal sülük uygulaması kursunun” tıp camiasında kaygıyla...


Eskişehir- Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu Adına Dr. Aslı ünügür, 13 Ekim 2017 tarihinde sosyal medya paylaşımlarıyla bir ebe tarafından verileceği duyurulan” vajinal sülük uygulaması kursunun” tıp camiasında kaygıyla karşılandığını söyledi.

Son yıllarda artan ve herkesin katılımına açık olan hacamat terapisi öğretme kurslarına şimdi de vajinal sülük kursunun eklendiğini belirten Dr. Aslı ünügür, “Geleneksel olduğu ve hastalıklara iyi geldiği söylemleriyle meşrulaştırılan ve bir günlük kurslarla herkes tarafından uygulanır ve ulaşılır hale getirilerek yaygınlaştırılan sülük ve hacamat tedavisi gibi uygulamalar halkın sağlığını tehdit etmektedir” dedi.
ünügür, “Kadın cinsiyet organları, dış ortama açılmaları ve karın boşluğuna komşu olmaları nedeniyle özel hijyenik koşulları gerektiren organlardır, muayene ve tedavisi bilgi, beceri ve teknik donanıma ihtiyaç duyan organlardır. üstelik üreme dönemindeki kadınların büyük bir oranında kansız olduğu biliniyorken, kan emen sülüklerle tedavi ya da hacamat gibi kanın akıtılmasına dayalı uygulamaların kadınlardaki kansızlığı derinleştireceği, var olan hastalıkların teşhis ve tedavisini geciktireceği, kanayan bir organa hijyenik kurallar ve koşullar sağlanmaksızın herkes tarafından yapılabilen girişimlerin, kanda mikroorganizmaların artışına neden olarak kadınların ölümüne yol açacağı ortadadır” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.