Tabipler Odası’ndan YÖK eleştirisi

Tabipler Odası'ndan YÖK eleştirisi

Eskişehir Tabip Oda Başkanı Muharrem Şenel açıklamasında şunları söyledi: "Gündemden hiç düşmeyen demokratikleşmenin en acil ihtiyaç duyulduğu yerlerden biri de üniversitelerdir. İlkokuldan beri seçme ve seçilme ile anlatılan...

Eskişehir Tabip Oda Başkanı Muharrem Şenel açıklamasında şunları söyledi: "Gündemden hiç düşmeyen demokratikleşmenin en acil ihtiyaç duyulduğu yerlerden biri de üniversitelerdir. İlkokuldan beri seçme ve seçilme ile anlatılan demokrasi üniversitelere sokulmamaktadır. Antidemokratik olduğu herkes tarafından kabul edilen YÖK ve uygulamaları üniversiteleri boğmaya devam etmektedir. Üniversiteler kendi yöneticileri için seçim yapmakta fakat başkaları atanmaktadır. Doğal olarak atanmışlar seçilmişleri kabullenememektedir.
Son olarak Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda yaşananlar üniversitelerde öğretim üyelerinin özgürce yer alabildiği biricik mekanizma olan anabilim dalı akademik kurulunun da dikkate alınmadığını göstermektedir. Demokratik talep ve tercihlerin sistematik olarak yok sayıldığı bu ortamda bilimsel kaygılardan çok hastane kapılarına öğrencilere gözdağı veren 12 Eylül kalıntısı duyuruların asılması gibi uygulamalara önem verilmektedir.
Temel kaygısı bilim ve gerçek olması gereken üniversite ve fakültelerde idarecilerin yapması gereken, üniversite dışındakilerden çok kendi çalışanlarının görüş ve düşüncelerine önem vermektir. Yaşanan huzursuzlukların çözümü için sorumluların hızla yanlıştan dönüp, sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.